РАТ, ПОБЕДА И УМЕТНИЧКА СЛОБОДА: У Галерији Дома Војске Србије изложбом обележено 80 година од слома фашизма

Миљана Краљ

14. 05. 2025. у 14:26

ВЕЛИКИ јубилеј, 80 година победе над фашизмом, крајем прошле недеље обележила је и Галерија Дома Војске Србије, и то репрезентативном изложбом "Победа и слобода".

РАТ, ПОБЕДА И УМЕТНИЧКА СЛОБОДА:  У Галерији Дома Војске Србије изложбом обележено 80 година од слома фашизма

Надор Глид, Пламен револуције, Медија центар Одбрана

 Ова поставка, како кажу организатори, која има за циљ да негује културу сећања, представља радове из уметничког фонда ове институције, чији су аутори били учесници Народноослободилачког рата или, инспирисани њиме, у деценијама по ослобођењу, стварали на тему борбе, победе и обнове земље. Овако конципирана изложба посвећена је још једном важном датуму - оснивању Дома Југословенске армије - 8. мај 1946. Само годину дана након ослобођења, Дом је свечано отворио тадашњи председник државе Јосип Броз Тито.

Медија центар Одбрана

Ото Лого Код логорске ватре

Настављајући традицију Народноослободилачке борбе, у Дому ЈНА основана је галерија која је подстицала и ангажовала ликовне уметнике да стварају на тему револуције, ЈНА и општенародне одбране. Таквим систематским радом за више од 25 година настала је јединствена колекција дела која представљају антологију југословенске ликовне уметности. Тако су од минулог четвртка, пред публиком радови великана - Боже Илића, Петра Лубарде, Мила Милуновића, Миће Поповића, Воја Станића, Косте Хакмана, Ђорђа Андрејевића Куна, Божидара Продановића, Бранка Шотре, Антуна Аугустинчића, Војина Бакића, Ангелине Гаталице, Нандора Глида, Саве Сандића, Риста Стијовића, Гордане Глид...Као и Зука Џумхура, Милића од Мачве, Мерсада Бербера, Косте Ангелија Радованија, Аранке Мојак...

Медија центар Одбрана

Коста Хакман Сутјеска

Поставком ових дела обележено је и сећање на последњу велику изложбу посвећену победи над фашизмом "Народноослободилачка борба у делима ликовних уметника Југославије". Истоимена изложбена манифестација одржавала се сваке пете године од 1961. до 1985. у Галерији Дома ЈНА. Та последња - шеста изложба, посебно названа "Победа и слобода", организована је од 7. маја до 31. јула 1985. године. У публикацији која ју је пратила нашли су се текстови најзначајнијих теоретичара уметности Југославије тог времена. Између осталих, и једног од наших најзначајнијих историчара уметности, и великог пријатеља ове институције Николе Кусовца, у коме је забележио:

- Сада, после четврт века и пет већ одржаних изложби, може се без колебања закључити да су организатори и наша армија као покретачи ове велике југословенске ликовне манифестације поступили добро и далековидо. Треба нагласити, они су приликом избора радова, не само за прву него и све потом одржане изложбе, ишли тако далеко да су значај и читљивост теме занемаривали, односно, да су их најчешће условљавали вредностима дела као целине. Што је, несумњиво, једини исправан пут.

Медија центар Одбрана Стеван Дукић Победа

Сто хиљада споменика

ИЗЛОЖБЕ "НОБ у делима ликовних уметника Југославије" учиниле су много да део револуционарне прошлости заживи у уметности - записао је својевремено Зоран Маркуш, а цитира се у каталогу изложбе. - Остварено је на хиљаде дела: слика, скулптура и графика... Према подацима са којима располажем, у Југославији данас има више од сто хиљада споменика посвећених рату и социјалистичкој револуцији... Између спомен-плоча, спомен-чесми и скромних дела из руку народних клесара и самог народа и монументалних пројеката не треба правити знак једнакости. Истина, сви су они настајали из истог пијетета и по томе су једнаки. На десетине великих споменика НОБ и револуцији нису настале зато што су се изменили менталитет и психологија човека, већ што су се промениле друштвене и политичке основе живљења.

Освежавање памћења поводом великог јубилеја прилика је и да се поново прочита наслеђе остало из ликовног живота поратног периода, о чему у каталогу поставке пише кустос Јелена Кнежевић:

- Када погледамо све изложбе на тему револуције и Народноослободилачке борбе које су одржане у Галерији Дома ЈНА, као и део Уметничке збирке Галерије Дома Војске Србије посвећен овој теми, јасно је да баштинимо дела која превазилазе време, простор и околности у којима су настала. С ове временске дистанце чини нам се мудром политика тадашње управе Дома ЈНА да ангажује уметнике свих генерација и свих стилских опредељења и праваца са простора бивше Југославије и заузврат добије дела која не следе пуко додворавање ангажованим темама рата, револуције и борбе, већ она која су примери позитивне праксе, где је уметност изнад ангажованости, а уметник изнад друштвених стега. Радови на тему НОБ до збирке су долазили посредством откупа са поменутих манифестација, ређе откупом од самих аутора, откупом са других изложби и поклоном.

Борба светла и таме

Медија центар Одбрана

Мило Милуновић После победе

ПОНОВО је на платнима, у бронзи и железу, на листовима графике оживела борба између светла и таме, добра и зла, слободе и ропства, та вечита дилема у којој се човечанство налази и живи - написао је Ђорђе Радишић у каталогу прве изложбе "НОБ у делима ликовних уметника Југославије", децембра 1961 - славећи победу борца и човека, уз много оптимизма да тако мора да буде, јер корени таквих консталација извиру из нутрине наших људи, то је њихов животни и борбени мото с којима живе и побеђују, наши уметници су дали још једну велику истину. 

У овом тексту Кнежевићева наводи и да су уметници, поред материјала (слике, радови на папиру, скулптуре, примењене уметности), сами бирали и теме:

- У зависности од сензибилитета приказивали су заточеништво и страдање нашег народа (Аранка Мојак, "Бекство са робије", Нандор Глид, "Маутхаузен"), лечење (Дора Пластењак Слана, "Болница Фрања"), херојство (Андреј Јемец, "Револуција"), борбу (Петар Лубарда, "Устанак"), победу (Стеван Дукић, "Победа"), прославу херојства и пријатељства током рата (Халил Тиквеша, "Козарачко коло", Хилмија Ћатовић, "Два друга").

Медија центар Одбрана

Божа Илић, У част војника

На тим тематским изложбама у Дому ЈНА, како констатује кустоскиња, свакако је било и мање успелих решења, али оно што је сачувано у фонду потврђује укус, меру и професионализам тадашњег жирија и Савета Галерије да изнађе најбоље радове на тему НОБ и револуције нашег народа и претвори их у културну баштину битну за проучавање и разумевање ангажоване уметности након Другог светског рата.

- Услед различитих друштвено-политичких односа ове теме су деценијама неправедно запостављане, велики део нашег фонда био је непознаница не само за ширу, већ и за стручну јавност. Последњих година тежи се очувању, презентовању и промовисању уметничке грађе која је посвећена рату, борби и револуцији. Стога ова изложба има за циљ да представи најзначајније уметнике 20. века који су живели и стварали на тлу Југославије, а чији се радови на тему НОБ данас налазе у фундусу Галерије Дома Војске Србије - закључује Јелена Кнежевић.

Стручна вођења кроз изложбу "Победа и слобода" заказана су за 24. мај и 14. јун, у 13 часова. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника

ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.

14. 05. 2025. у 09:19

Коментари (0)

Стрес у глави - надутост у стомаку: Веза коју не треба занемарити