БРЖИ ОПОРАВАК СРБИЈЕ: После првих осам месеци пад индустријске производње 0,7 одсто
ИНДУСТРИЈСКА производња током првих осам месеци мања је 0,7 одсто него у истом периоду лане.

Фото: В. Н.
На крају априла, пад је био много дубљи - чак 6,5 одсто. Пресудан утицај имао је учинак прерађивачке индустрије. Производња електропривреде је у овом периоду смањена за 2,6 одсто, док је рударство забележило раст од 3,2 одсто, наводе у "Макроекономским анализама и трендовима".
Позитиван допринос у прерађивачкој индустрији, у јуну, дало је 15 области, а највише нафтна, прехрамбена и фармацеутска индустрија. У августу је допринос био позитиван код 11 области и то највише у производњи металних производа, одевних предмета, основних метала и хемијској индустрији. Насупрот њима, негативним доприносом у јуну је деловало шест области - пре свега производња моторних возила и приколица, основних метала и производа од гуме и пластике.
- Након изузетно дубоког пада привредне активности у априлу због ефеката пандемије и тек делимичног опоравка у мају, уследили су подаци за наредна три месеца који показују да је опоравак далеко бржи од оног са којим се рачунало - кажу економисти МАТ-а. - Расли су индустријска производња и промет у трговини, а спољнотрговинска размена је после рекордног пада у априлу, па и мају, током наредна три месеца ублажавала међугодишњи пад. После рекордног међугодишњег пада укупне индустријске производње и производње прерађивачке индустрије у априлу, раст у наредним месецима довео је те вредности до нивоа изнад просека претходне године већ у јулу. У августу је тај ниво даље повећан.
У априлу су и извоз и увоз били смањени за више од четвртине. У мају је тај пад био тек симболично редукован, а у јуну и јулу стопа међугодишњег пада је сведена на једноцифрену. У августу је пад готово симболичан. Стручњаци поручују да нема јасних показатеља о динамици инвестиција. Из неких се посредно може закључити да се и оне опорављају, али неки не подупиру такав закључак.
СВЕТСКА БАНКА СЛУТИ МАЊИ ПАД
СВЕТСКА банка је ревидирала изгледе Србије за ову годину. У ажурираном, октобарском извештају прогнозира нам пад БДП од 3, уместо 3,5 одсто. Светска банка у окружењу процењује да ће највећи пад ове године имати Црна Гора - чак 12,4 процента.
Светска банка констатује да је српска економија, после неколико година солидног раста, ушла у рецесију изазвану пандемијом ковида 19. Непосредни негативни утицај на становништво и економију у Србији ублажен је великим фискалним пакетом од око 13 процената БДП-а.
Препоручујемо

У ЈУНУ И ЈУЛУ ВЕЋА ПРОИЗВОДЊА: Анализе МАТ показују да је индустрија почела опоравак
08. 09. 2020. у 15:15

КОРОНА ОСТАВЉА ТЕШКЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Жесток утицај на промет у индустрији
15. 07. 2020. у 15:18

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

МНОГИ НЕ ЗНАЈУ И други Оливерин муж био је познати ГЛУМАЦ и највећа љубав њене колегинице: "Знала је да ме волео"
ОВА недеља посвећена је легенди домаћег глумишта, Оливери Марковић. Чувена уметница рођена је 3. маја 1925. године, а и данас носи титулу једна од најзначајнијих глумица српске позоришне и филмске сцене. Током дуге и плодне каријере, оставила је неизбрисив траг у домаћој уметности, али и у емотивним причама које су је пратиле изван рефлектора.
07. 05. 2025. у 09:38
Коментари (0)