"ЗАКОН О ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ НА ВЛАДИ У ПЕТАК": Министарка Софронијевић открила све детаље

В. Н.

22. 09. 2025. у 10:34

МИНИСТАРКА грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Александра Софронијевић изјавила је данас да је завршен нацрт закона којим би требало да се легализује бесправна градња и да је план да се он нађе на дневном реду Владе Србије у петак, након чега би био упућен у скупштинску процедуру.

ЗАКОН О ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ НА ВЛАДИ У ПЕТАК: Министарка Софронијевић открила све детаље

З. Грумић

Она је за Танјуг истакла да се очекује да закон ступи на снагу у октобру и навела да су два циља и разлога за доношење закона "Свој на своме".

- Први циљ је да сваки објекат који ће бити евидентиран и који је већ евидентиран на разним дигиталним платформама буде уписан на неког власника. Дакле, највећи број наших грађана који сада већ фактички користе те непокретности, постаће и стварни власници својих непокретности. Са друге стране, држава ће добити прецизну својинску евиденцију на својој територији, решиће имовинско-правне односе који се и по више деценија нису могли решити, али ће имати и могућност да боље планира простор и да боље заштити јавни интерес кроз заштиту подручја јавних намена, заштите природе и заштите културних добара. Дакле, и за државу, и за грађане, и за привреду овај закон би требало да донесе добро - рекла је она.

Као други разлог доношења навела је превенцију, односно, спречавање нове бесправне градње.

- Овим законом се уводи нулта толеранција на нову бесправну градњу од дана ступања на снагу закона, што значи да се по сили закона такви објекти уписују у корист Републике Србије, а о даљој судбини таквих објеката да ли ће бити рушени или искоришћени за неко опште добро, за неки вртић, за неку школу, одлучиваће Влада Србије - рекла је она.

Истакла је да овај закон није нов и да се о њему размишља већ годину и по до две дана, али није постојала завршена дигитализована база података, а Србија сада први пут формира дигиталну платформу, где су евидентирани сви изграђени објекти на територији Србије.

- Ми само чекамо да нам општине доставе и своје дигиталне планове како бисмо их посложили на ту дигиталну платформу - навела је она и додала ће одмах по ступању на снагу закона све општине добити дигиталну платформу на којој морају у року 30 дана да уцртају све оно што је битно за одлучивање.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (0)

КАКО ДА НЕ ОСЕТИТЕ ПРАЗНИЧНЕ ТРОШКОВЕ: Телефоном до мКеш кредита ОТП банке за неколико минута