ПОЧЕЛА ПРИМЕНА НОВОГ СИСТЕМА ПЛАТА У НАУЦИ: Министарка Јелена Беговић одржала састанак са нучном заједницом

Љ.Б.

23. 01. 2024. у 15:56

МИНИСТАРСТВО науке, технолошког развоја и иновација одржало је састанак са научно-истраживачком и иновационом заједницом, за који је ресона министарка Јелена Беговић рекла да се, откада је дошла на то место, одржава сваких шест месеци, како би се приказали резултати досадашњег рада и планови за наредни период.

ПОЧЕЛА ПРИМЕНА НОВОГ СИСТЕМА ПЛАТА У НАУЦИ: Министарка Јелена Беговић одржала састанак са нучном заједницом

Фото: Зоран Петровић/НИТРА

Састанак министарства са научном заједницом, резултати сваких шест месеци

Такви састанци организују се у оквиру националног пројекта "Србија, земља науке, земља иновација".

Беговић је, као велики успех у раду тог Министарства током претходних годину дана издвојила отварање Института Биосенс у Новом Саду, који представља једини европски центар изузетности ван Европске уније који се бави дигитализацијом пољопривреде.

"Створили смо услове да даље ширимо инфраструктуру што се тиче научно-технолошких паркова, проширујемо Београд, проширујемо Чачак, Ниш, градимо нови научно-технолошки парк у Крушевцу, а у Лесковцу и Новом Пазару градимо нове регионалне центре, иновационе центре", рекла је Беговић.

Подсетила је да су у претходном периоду 23 иновациона центра умрежена и везана за научно-технолошке паркове, чиме је направљена снажна инфраструктура за развој иновације у Србији.

Додала је да је Србија постигла велики успех и тиме што је проглашена међународна декада наука за одрживи развој, где је наука на глобалном нивоу добила прилику да се на период од 10 година укључи у решавање свих глобалних проблема, а што ће, како је указала, отворити добре прилике и за науку у нашој земљи.

"То ће отворити добре прилике за нашу науку да кроз своје активности утиче не само локално, већ и на глобалном нивоу, како бисмо се борили, на пример, са климатским променама или са искорењавањем сиромаштва, како бисмо омогућили здравију и лепшу околину за живот грађана на овој планети. Мислим да је то сјајна прилика за нашу науку и ми ћемо се врло активно укључити у том погледу.", навела је Беговић.

Такође, министарка је указала да је у претходном периоду за научнике у Србији после 12 година направљен нови систем плата који ће допринети већој једнакости, а почео је да се примењује од 1. јануара.

"Нама је циљ да комуницирамо са директорима, да комуницирамо и са нашом научном заједницом и заиста да искористимо сада овај момент када сви причају о науци, да покажемо колико користи грађани могу имати од науке", рекла је Беговић.

Истакла је и да је пројекат БИО4 Кампус замишљен да представља праву слику науке у Србији и да допринесе напредовању здравственог система.

"Грађани захваљујући науци имају бољу дијагностику, доступност неким новим иновативним лековима. Тек ће наука помоћи пољопривреди да постане ефикаснија, животној средини да буде чистија и да нам храна буде здравија. Свеукупно, да наши грађани заиста имају у будућности бољи квалитет живота", навела је она.

Директор Института за примену нуклеарне енергије ИНЕП Марија Гњатовић, која је присуствовала састанку, рекла је да је највећи резулатат у раду тог института имплементација пројекта САИГЕ, који подразумева унапређење сваког сегмента рада тог института.

"Познато је да се ИНЕП поред науке бави и производњом дијагностичких текстова, као и пружања лабораторијских услуга. Овај пројекат омогућава да се трансформишемо на начин да постанемо веома слични европским развијеним институтима и унапредимо сваки сегмент рада", рекла је она.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОВО ЈОШ НИЈЕ ВИЂЕНО У ПАРЛАМЕНТУ: Погледајте како посланик покушава да спречи усвајање закона (ВИДЕО)

ОВО ЈОШ НИЈЕ ВИЂЕНО У ПАРЛАМЕНТУ: Погледајте како посланик покушава да спречи усвајање закона (ВИДЕО)

ТАЈВАНСКИ посланик постао је хит на друштвеним мрежама након што је на бизаран начин покушао да спречи доношење закона – зграбио је предлог закона и истрчао из парламента.

20. 05. 2024. у 19:49

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)