ХОРМОН АПЕТИТА РЕГУЛИШЕ БИОЛОШКИ САТ - КАКО?: Велико откриће руских научника, изненадило
УТИЦАЈ хормона који стимулише глад на унутрашњи биолошки сат сисара открили су стручњаци са Универзитета у Самари.

Фото Промо
Према научницима, грелин, који се синтетише у гастроинтестиналном тракту, помаже телу да прилагоди своје унутрашње обрасце спавања и буђења дневном ритму спољашњег света.
Резултати су објављени у часопису И.М. Сецхенов Руссиан Јоурнал оф Пхисиологи.
Грелин је пептидни хормон који производи слузница желуца. Утиче на когнитивне перформансе, учење и памћење и стимулише глад.
Његова концентрација у крви се повећава када човек види и чује мирис хране, па се грелин назива „хормон глади“ и „хормон апетита“, рекли су стручњаци са Самарског националног истраживачког универзитета С.П. Корољев на Самарском универзитету.
Научници су открили да је још једна функција грелина у телу сисара прилагођавање биолошког сата спољашњем 24-часовном астрономском дану. За ову синхронизацију одговорно је такозвано супрахијазматско језгро, смештено у главном генератору циркадијалних ритмова – хипоталамусу.
- Главни механизам регулације циркадијалних ритмова је фотичан: заснива се на томе шта особа види изван прозора, колико светлости пада на мрежњачу у одређено доба дана - рекла је Елена Ињушкина, коаутор студије и ванредни професор. Одељење за физиологију животиња и људи на Самарском универзитету.
- Неки други, нефотични механизми користе информације о исхрани, саставу и енергетској вредности хране. Грелин ради у складу са нефотичким механизмом, додао је истраживач. Тим научника је открио да овај хормон утиче на нервне импулсе који се преносе од неурона до неурона путем синаптичких комуникационих адхезија.
- Испитали смо резове мозга пацова и открили да је 50 од 81 неурона показало активност као одговор на примену грелина - објаснио је истраживач.
- Детаљнија студија је показала да је ефекат грелина на активност неуронских шиљака преко ГХС-Р1а рецептора, који су такође укључени у антиинфламаторни одговор тела. Након увођења грелина, 32 процента неурона је показало повећану активност. Али, насупрот томе, 30 одсто је било „инхибирано“, што указује на то да грелин различито делује на различите делове мозга - додала је Ињушкина.
(Спутникинтернационал)
БОНУС ВИДЕО:
Ана је победила рак дојке: Овако данас прича о емоцијама
Препоручујемо

НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ: Шта се деси организму након седам дана туширања ХЛАДНОМ водом
04. 12. 2024. у 07:20

ШТА ЈЕ ВИДЕО НА ПОСЛУ: Доктор открио зашто никада НЕ пије алкохол (ВИДЕО)
01. 12. 2024. у 14:33

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

СЛАВЉЕ У СОФРИНОМ ДОМУ: Емотивна објава хармоникаша
ХАРМОНИКАШ Аца Софронијевић заветовао се на вечну љубав докторки Косани, а данас овај пар слави прву годишњицу брака.
07. 05. 2025. у 10:35
Коментари (0)