РЕДОВНО КРЕТАЊЕ КАО ТАБЛЕТА ПРОТИВ БОЛОВА: На време "очистите" и "подмажите" зглобове

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

19. 10. 2023. у 11:45

КАДА због сталних болова у леђима и другим деловима тела потражите помоћ изабраног лекара, немојте да се зачудите ако вам за терапију пропише да појачате физичку активност.

РЕДОВНО КРЕТАЊЕ КАО ТАБЛЕТА ПРОТИВ БОЛОВА: На време очистите и подмажите зглобове

Фото Shutterstock

Јер, вежбе и редовно кретање омогућавају бројне предности за здравље, а међу њима је и та да на тело делују попут таблете против болова. Зато, ако патите од реуме, окоштавања или болова у мишићима немојте да чекате да захлади, јер ће вам се стање само погоршати, већ обујте патике и физички се активирајте.

Доктор Никола Рогановић, реуматолог, каже да је покрет главни механизам преко којег зглобови добијају "подмазивање":

- Синовијална мембрана зглоба која се налази са унутрашње стране зглобне капсуле производи синовијалну течност, а синовијална течност омогућава исхрану хрскавице, путем процеса дифузије и влажење тј. "подмазивање" зглоба. Синовијална течност практично делује као уље у мотору у колима. Да би зглобови остали "подмазани", они морају да се покрећу.

Наш саговорник објашњава да покрет у зглобу активира и гене одговорне за регенерацију хрскавице, а долази и до активације биолошког процеса аутофагије којом се уклањају оштећене ћелије и омогућава "чишћење" зглоба.

Активност зглобова је важна и код постојања болова у њима.

- Најбоље вежбе су оне код којих нема претераног оптерећења зглобова и које често понављамо - каже др Рогановић. - Адекватним вежбањем се смањује бол и укоченост у зглобовима, а наравно, важно је да се током вежбања не иде преко границе бола.

Мишићна маса

РЕДОВНА физичка активност најбољи је савезник за смањење вишка масних наслага, док јача мишићну масу. Наиме, од почетка четврте деценије, на сваких наредних 10 година губи се од три до пет одсто волумена мускулатуре. Што је особа мање покретна, овај процес је бржи, па може чак да пређе и границу од пет одсто. Али они који редовно тренирају знатно ублажавају смањење мишићне масе.

Чињеница је да нека стања везана за зглоб захтевају мировање, али она су знатно ређа.

- Те ситуације су везане за нека акутна погоршања зглобних тегоба које су последица различитих упалних процеса, као што су упала зглоба, тетиве, бурзе и праћена су обично јаким болом, отоком и локалним повећањем температуре - прича наш саговорник. - Наравно, потребно је што пре санирати ова стања да би се зглоб што брже вратио у функцију, јер дуготрајна неактивност зглоба доводи до слабљења околне мускулатуре и убрзаног пропадања хрскавице.

Реуматолог Рогановић каже да већ и шетња од тридесетак минута значајно смањује факторе ризика за бројне здравствене проблеме укључујући и оне везане за зглобове.

- Кретање и вежбање чини наше мекоткивне структуре, односно мишиће, тетиве, лигаменте око зглоба јачим што омогућава стабилизацију зглоба и штити га од оштећења - каже Рогановић. - Поред шетања се посебно препоручује вожња бицикла, пливање, јога, пилатес.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације