"КУРТИЈУ НЕДОСТАЈЕ КУЛТУРА КОМПРОМИСА" Петрич: Отуда и криза на Косову и застој у дијалогу са Србијом

В.Н.

20. 07. 2025. у 09:29

КОСОВСКОМ премијеру у техничком мандату и лидеру Самаоопредељења Аљбину Куртију недостаје култура компромиса, зато и постоји институционална криза на Косову, а то је и разлог застоја у дијалогу са Србијом, констатује бивши изасланик ЕУ за Косово и некадашњи високи представник међународне заједнице у БиХ Волфганг Петрич.

КУРТИЈУ НЕДОСТАЈЕ КУЛТУРА КОМПРОМИСА Петрич: Отуда и криза на Косову и застој у дијалогу са Србијом

Izvor: Kosovo Online

У интервјуу за Косово онлајн, Петрич је истакао и да је предуслов за успех нормализације односа и дијалога са Србијом да се на Косову најпре успостави интерни дијалог, а идеално би било и са Србима који живе на Косову.

Када је реч о изградњи два нова моста на Ибру, каже да ако се они једнострано граде без, метафорички, „стуба на српској страни“ – онда неће много помоћи, те саветује кооперативно уместо једностраног деловања. 

Говорећи о Повељи Уједињених нација, Петрич је указао да је Нато интервенција 1999. године имала много веће негативне последице него што се тада мислило. Каже и да се УН налазе у фундаменталној кризи, јер све што су САД и Европа предложиле и спровеле после 1945. године, сада је доведено у питање и то управо од САД.

Србија је увек указивала да је Повеља УН прекршена 1999. и да се то одразило на актуелне кризе, како Ви данас гледате на то?

То је проблем, без сумње. Нато интервенција 1999. године је имала много веће негативне последице него што се тада мислило. Мора се имати у виду да су 1999. САД биле на врхунцу своје глобалне власти и мислиле су да могу све урадити. То се показало неисправним и проблематичним. Данас се то не може променити, јер је у међувремену дошло до нових кршења Повеље УН, као што се и пре тога мора узети у обзир Вијетнам, или инвазије које је СССР спровела на Чехословачку, Мађарску... Велике силе су увек покушавале да наметну своја правила. Због тога је потребно да  Европа, пре свега у сопственом интересу, покуша да се придржава правила које смо сами себи задали и да не попуштамо. Морамо сва кршења међународног права, било то у Украјини, у Појасу Газе, тематизовати. У супротном, слабимо наш европски модел живљења.

Како оцењујете спољну политику Србије, која инсистира на поштовању Повеље УН и међународног права?

Верујем да је то исправан став. Тиме је Београд на линији Европске уније. Мислим да се ту види да је Србија евроспка земља, али и да је спознала да, ако постоје правила, она морају и да се поштују. Зато сматрам да је посебно сада, када се између Србије и Брисела премало догађа у вези са европским интеграцијама, када је премало напретка у приступним преговорима, потребно да се унесе нови замах.

Да ли таква политика може да преживи у доба притисака великих сила на мале земље да се сврстају?

Верујем да Београд, с обзиром на своју политику несврстаности, која је имала и историјски позитивно искуство Југославије, а која је веома тешка, посебно мора пазити шта је приоритет. Дугорочни приоритет мора остати Европска унија. Сматрам коректним да поред тога покушава са другим светским силама, Русијом или Кином, да задржи односе, али неопходно је да у Београду буде јасно шта је циљ, а то може бити само, што је наглашавао и сам председник Србије Александар Вучић -  чланство у Европској унији.

Како оцењујете споразум о сарадњи у области одбране Албаније, Хрватске и Косова?

Не бих преценио релевантност тог споразума. То је била политичка иницијатива, не знам одакле је дошла. Не треба је преценити, али истовремено треба размишљати да ако има више безбедности за Западни Балкан, што је свакако потребно, онда у томе треба да учествују сви. Посебно Србија, као најважнија земља региона у томе мора учествовати.

(Косовоонлине)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)

БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)

ОКО 100 маскираних нападача који су махали металним шипкама и Молотовљевим коктелима напали су аутомобиле на ауто-путу и сукобили се са полицијом у централном француском граду Лиможу.

20. 07. 2025. у 10:03

Коментари (0)

ПОСЛЕ ДРАМЕ СА АЕК-ОМ: Партизанова деца су орна да се докажу на старту Суперлиге Србије