ИЗВЛАЧЕЊЕ ГАСА ИЗ ДЕПОНИЈЕ: Завршени радови на рекултивацији депоније “Прелићи” У Чачку
У ТОКУ су завршни радови друге фазе на рекултивацији несанитарне чачанске депоније “Прелићи“. Према речима Гордане Перовић, инжењера технологије и саветника на овом пројекту, радови подразумевају извлачење гаса из депоније.
фото: ГУ Чачак
– Најбитније је извући сав гас из депоније, да не би дошло до пожара, а затим га спалити на бакљи. Спаљивањем метана и угљен диоксида елиминишемо могућност експлозије депоније, али и решавамо проблем да штетни гасови не одлазе у атмосферу – објаснила је Перовић.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић казао је да ће се рад који је уложен током протекле две и по године исплатити, пошто ће на месту депоније ускоро бити парковски простор површине 12 хектара, са свим пратећим садржајима.
– Оно што смо данас видели за мене је фацинантно. Ту је 20 биотрнова који сакупљају и метан и угљендиоксид у постројење, где се мери доток и проток и метана и угљендиоксида, а онда долази до бакље, где сагорава опасан гас. Ово је прва бакља у Србији, а можда и у региону, и то баш на несанитарној депонији у Чачку – рекао је Тодоровић.
Бакља ће бити у функцији све док буде показивала да опасних материја има у телу депоније, у просеку на око осам метар дубине.
Трећа фаза, која следи након извлачења гаса, је затварање депоније. То подразумева постављање фолије која не пропушта атмосферске воде и не дозвољава да нова количина улази у тело депоније и ствара процедну воду и гас. Након тога се ставља пола метра земље да би се фолија заштитила, а на то 20 сантиметара хумуса и травна смеша, чиме се завршава комплетна рекултивација – рекла је Гордана Перовић.
Препоручујемо
ДЕЗИНФЕКЦИЈА И ДЕЗИНСЕКЦИЈА КАБИНА НА "ШТРАНДУ" : Радови на купалишту у Новом Саду
25. 03. 2026. у 14:26
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).
25. 03. 2026. у 10:29
Коментари (0)