УСПОМЕНА НА СТРАДАЛЕ У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ: У бачкотополском селу Бајша постављена спомен плоча
ПРЕМА истраживањима, у Првом светском рату борило се више од четири стотине становника Бајше, села у општини Бачка Топола.
Фото: ТВ Паннон
То и не чуди, јер је Бајша једно од најстаријих војвођанских села а њени мештани су били виновници свих историјских догађаја у нашој земљи.
У част свих страдалих у Првом светском рату у дворишту Етно куће постављена је спомен-плоча.
- Свако има баку или деду, познаника или комшију, који су у учествовали у тим борбама. Те успомене нису лаке ствари, ми морамо да се сећамо сваког нашег сународника из Бајше, па смо због тога сматрали важним да се почне са истраживањем и овог временског периода – каже Рожена Суханко, председница Друштва за неговање традиција и рукотворина „Етно".
Припрема се књига о Бајши и догађајима у Првом светском рату, односно о онима који су учествовали у борбама. До сада су прикупљени подаци о око 450 људи.
Препоручујемо
РЕКОРДАН БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У ПЧИЊСКОМ ОКРУГУ: Преминула корисница Дома за старе у Сурдулици
12. 11. 2020. у 15:27
У АУСТРИЈИ НАЈГОРИ ДАН ОД ПОЧЕТКА ЕПИДЕМИЈЕ: 9.262 новозаражених - преминуле 44 особе
12. 11. 2020. у 15:05
БЛУМБЕРГ НАЈАВЉУЈЕ НОВА ОТКРИЋА: Зеленски је можда умешан у корупционашку аферу која тресе Украјину
ПРЕДСЕДНИК Украјине Владимир Зеленски могао би бити умешан у велики корупционашки скандал у енергетском сектору, пренео је амерички магазин Блумберг, позивајући се на изворе у антикорупционим институцијама.
12. 11. 2025. у 11:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ
ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.
09. 11. 2025. у 13:28
Коментари (1)