ПУТНИЧЕ, СТАНИ: Обележена годишњица Моравске битке
Код моста на Јужној Морави, крај пута Лесковац–Власотинце, данас је обележено 109 година од Моравске битке којом се од бугарских окупатора штитила одступница српској војсци на путу према Косову и Метохији, Албанији и Грчкој.
фото: ОУ Власотинце
Према значају, ова битка је у рангу Церске и Колубарске битке, сматрају историчари, и једина је победа српске војске те злосрећне 1915. године. Тим поводом делегације власотиначке локалне самоуправе и борачких удружења из Власотинца, Лесковца, Лебана и Медвеђе, крај спомен-обележја „Путниче, стани“, одале су пошту борцима Великог рата.
- Изнурена од претходних ратовања и слабо наоружана војска успела је да обезбеди повлачање војске и цивила према Косову и Метохији и Албанији до Грчке, где се војска опоравила и касније 1917. кренула у пробој Солунског фронта и ослобађање своје земље. Наиме, борци Тимочке, Моравске и Шумадијске дивизије противударом успели су да зауставе бугарску војску и обезбеде пролаз српској војци и збегу према Косову. Дужни смо да обележавамо значајне датуме из наше историје, да поштујемо своју историју јер тако поштујемо сами себе, а тако поштујемо и своју државу - рекао је председник власотиначког СУБНОР-а Срба Такић.
фото: ОУ Власотинце
Битка на Морави, Лесковачки маневар или Пусторечка битка су различити називи за контраофанзиву српске војске против бугарских окупатора.
Борбе су вођене од средине октобра до краја новембра дуж Власине, Јужне Мораве, Јабланице и Пусте реке. Ова битка је јединствен пример у ратној историји да су трупе, након толико битака, тешкоћа и губитака кренуле у противофанзиву и оствариле велику победу.
Препоручујемо
СУМЊА СЕ ДА ЈЕ ОВАЈ ЧОВЕК СА ЕСТРАДЕ НАРУЧИО НАПАД НА ЧОЛИНУ КУЋУ: Били пријатељи и сарадници (ФОТО)
ЈЕДАН правац истраге упућује на познато име са естраде, чека се прикупљање свих доказа.
03. 02. 2026. у 16:49
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)