МАЛИШАНИ ГЛИНИ ПОДАРИЛИ ФОРМУ: Организована дечја радионица грнчарства у Врању

КУЛТУРНО-образовни центар (КОЦ) у Врању организовао је циклус радионица грнчарства у оквиру пројекта "Грнчарска уметност у функцији развоја културе и очувања наслеђа Врања". Деца, од 9 до 15 година, су уз помоћ грнчара израђивала предмете од глине, који су потом печени, и на крају осликавани.

МАЛИШАНИ ГЛИНИ ПОДАРИЛИ ФОРМУ: Организована дечја радионица грнчарства у Врању

Dejan Ristić

- Циљ овог пројекта је промовисање заната и преношење знања и вештина млађим генерацијама. С обзиром на то да има доста заинтересоване деце, планиран је циклус радионица који се састоји од теоријског и практичног дела и посете грнчарској радионици где ће полазници имати прилику да упознају и процес печења производа које су направили - појашњава Татјана Недељковић из КОЦ-а.

И водитељ радионице Иван Стошић, грнчар из Врања који негује породичну традицију израде предмета од глине, прве грнчарије израдио је као дечак. За грнчарство је потребна вештина, машта и много стрпљења, каже Стошић.

Поклон

ПОЛАЗНИЦИ радионице ће предмете које су израдили, добити на поклон након изложбе радова која ће бити приређена у наредном периоду, а осим тога сва деца добијају кецеље које носе на радионици и платнени цегер као успомену. Пројекат је реализован под покровитељством Министарства културе и Града Врања, у организације Културно-образовног центра Врање.

- За израду, рецимо, кухињске посуде, попут лонца са дршкама и поклопцем, потребно је два дана рада. Деци је то занимљиво, а увек се на оваквим радионицама открије неки таленат за грнчарство - каже он.

Стошић додаје да је грнчарство као занат, данас угрожено. До почетка седамдесетих година прошлог века у Врању је било десетак грнчарских радионица, док их је сада у целом Пчињском округу само четири или пет.

И поред тога што млађе генерације немају много прилике ни да виде грнчарске предмете, а камоли да упознају начин на који они настају, интересовање деце за ову радионицу је било велико, кажу из Културно-образовног центра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

Отац Јован: Људи нису имали деце дуго, после молитве овде бог их је удостојио да добију потомство