КО ЈЕ ХЕРМАН ХЕЛФГОТ? Сећање на последњег зрењанинског рабина

Музеј Зрењанин

14. 08. 2023. у 11:03

ПОВОДОМ обележавања 82. године од депортације Јевреја из Зрењанина и Баната, у петак, 18. августа  у 11.30 часова у Музеју у Зрењанину отвара се изложба посвећена Херману Хелфготу, последњем зрењанинском рабину, у организацији Јеврејске општине Зрењанин и посетиоцима ће бити доступна до 13.септембра.  

КО ЈЕ ХЕРМАН ХЕЛФГОТ? Сећање на последњег зрењанинског рабина

Музеј Зрењанин

Херман Хелгот је био последњи предратни рабин у тадашњем Петровграду, данашњем Зрењанину, рођен 1913. године у Беодри, како се некада звало село Ново Милошево, у кући која је била у склопу синагоге.

-  Од родне Беодре, преко Сарајева, Беча, Будимпеште, Великог Бечкерека (Петровграда), Штипа, Нирмберга, Берген Белсена, Келна и Савиона приказан је Херманов изузетно богат и занимљив живот кроз изложбу фотографија и личних предмета - каже Биљана Димкић Крчмар, историчар уметности зрењанинског Музеја, уз напомену да су Изложбу приредили Драган Раушки, Саша Стокић, Искра Попов и Сенка Влаховић.

Иначе, Херман Хелфгот, школовао се у Бечу и Будимпешти, где је докторирао филозофију и стекао звање рабина, а повратком у Југославију, 1940. године постављен је за рабина Јеврејске општине у Петровграду.

Током Другог светсккг рата био је заробљен и одведен у логор Лангвасер у Немачкој, одакле је 1945. године са групом британских официра успео да побегне и организује спасавање преживелих у логору Берген Белсен, у коме је затечено око 60.000 Јевреја.

Након рата, преко Црвеног крста Херман сазнаје да му је цела ужа и шира породица страдала у холокаусту и доноси одлуку да се посветити својим преживелим сународницима, а Енглези га именују за врховног рабина британске окупационе зоне, након чега се 1948. године преселио у Израел, где је обављао  На тој дужности остаје од 1945. до 1948. године. Након тога се пресељава у Израел, где је обављао дужност рабина у Савиону, све до  1970. године и управо у том периоду настају његова најзначајнија дела, Јевреји у Келну (1960), Јеврејски календар (1960), Равноправни или трпљени (1960), Историја Јевреја Оснабрика (1969), Празници и обичаји Јеврејства (1967), као и најопширније дело Јевреји у Доњој Саксонији (1979).

Добитник је највишег немачког одликовање за животно дело 1998. године , а након смрти сахрањен је у Савиону, а његова богата оставштина чува се у Архиви Јад Вашема.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.

07. 05. 2025. у 21:01

ТО ЈЕ СКАНДАЛ! Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.

07. 05. 2025. у 15:26

Коментари (0)

ШЕШЕЉ ОТКРИО ЗА ТВ НОВОСТИ: Енглези послали специјалну јединицу по мене и Јовицу Станишића