Мировић обишао радове на реконструкцији објекта Завода за културу војвођанских Русина
ПРЕДСЕДНИК Покрајинске владе Игор Мировић обишао је данас радове на реконструкцији и адаптацији објекта Завода за културу војвођанских Русина у Новом Саду, истакавши да је из покрајинског буџета за ову намену издвојено 18 милиона динара.
Фото: Покрајинска влада
- Заједно са Националним саветом започели смо реконструкцију овог објекта који ће представљати културни центар и окупљаће русинске и све друге културне ствараоце. План је да до краја године имамо уређен и опремљен простор и боље услове за русинске културне посленике- изјавио је председник Мировић.
Он је подсетио на то да је Покрајинска влада током протеклих година издвајала знатна финансијска средства за све установе националних мањина које имају обавезу и задатак да чувају свој језик, писмо, културу, традицију и идентитет.
- Желимо да сачувамо заједнички живот, по чему је Војводина позната вековима. Подршка националним саветима, издавачкој делатности, културним и другим манифестацијама из године у годину све је већа и конкретнија што се види и на овом примеру- изјавио је председник Мировић.
Према његовим речима, у наредних пет-шест година Покрајинска влада и Градска управа Новог Сада комплетно ће реконструисати Алмашки крај, где се налази Завод, али и најстарија српска културна установа – Матица српска.
- Завод за културу војвођанских Русина овде ће имати седиште и први пут од оснивања добиће властити простор у ком ће моћи да реализује своје програме чији је циљ заштита русинског културног наслеђа и праћење савремених токова у русинској култури- изјавила је директорка Завода Анамарија Ранковић.
Обиласку радова присуствовали су и Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, и председник Националног савета Русина Борислав Сакач.
Препоручујемо
Од мамутских оса мисле да су стршљенови: Кикинђанима стигло објашњење да се не боје
28. 05. 2026. у 20:37
ВИТЕЗОВИ ПОД КУЛОМ: Први Средњовековни фестивал у Вршцу, 30. и 31. маја
28. 05. 2026. у 17:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)