ИСПОД "ЦРТЕ" 200 DECE: Општина није прихватила да плати боравак најмлађих у приватним установама

З. Рајић

18. 09. 2021. у 06:11

У ПРЕДШКОЛСКОЈ установи (ПУ) "Младост" у Бачкој Паланци, у седам градских "државних" вртића, ове године остало је неуписано 195 малишана.

ИСПОД ЦРТЕ 200 DECE: Општина није прихватила да плати боравак најмлађих у приватним установама

Фото ПУ Младост

Није уродила плодом петиција локалној самоуправи, названа "Деца нису бројеви - вртић за сву децу", са 605 потписа, као ни иницијатива друге групе родитеља, упућена председнику општине, да се обезбеди финансијска подршка породицама са децом уписаном у две приватне предшколске установе у граду.

Цена боравка у вртићима ПУ "Младост" износи 24.800 динара за једно дете, а родитељи плаћају само петину, јер 80 одсто подмирује Општина из локалног буџета. Потписници петиције имали су исти захтев као и друга група родитеља - да се тих 80 одсто или 19.840 динара месечно уплаћује породицама чија су деца остала "испод црте" за упис у "државним" вртићима. Тај новац би, како су образложили, послужио да се плати боравак деце у приватним вртићима, где је цена око 21.000 динара, или да родитељи ангажују особу која би са дететом радила и чувала га код куће.

- С обзиром на то да у граду успешно делују две приватне предшколске установе - "Различак" и "Лотус", са заједничким капацитетом од око 50 деце и потенцијалом да се он удвостручи, то би за стотину смањило број деце на листи чекања - предочили су родитељи Татјана Бикар Јанаћ, Милица Живковић и Мирослава Мучибабић.

Међутим, председник општине Бранислав Шушница, одговорио је да капацитет приватних установа није довољан да реши проблем, због чега је локална самоуправа одлучила да изгради нови вртић у склопу ПУ "Младост". Општинско веће је и ове године донело решење о формирању васпитних група са 20 одсто већим бројем уписане деце, али као и годинама уназад поново није било места за око 200 малишана, поготово оних у јасленом узрасту.

- Предвиђено је да у новом вртићу буде осам васпитних група. Одређена је локација за тај објекат, завршава се пројекат и очекује се да вртић проради од 1. септембра наредне године - рекао је директор ПУ "Младост" Горан Шатара.

 

ВИШЕ МЕСТА У "МАСЛАЧКУ"

ТРАЈНОМ укидању листе чекања, додао је Шатара, допринеће и реконструкција вртића "Маслачак", у којем ће, како је навео, смештајни капацитет бити проширен за две васпитне собе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска

РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска

РУСКИ ски лист „Взгљад“ саставио је и у уторак објавио „Рејтинг непријатељских влада“ како би показао разлику између држава које се свесно супротстављају Русији и оних које су на ту одлуку „против њихове воље натерале спољнополитичке околности“, преноси Слободна Далмација.

14. 11. 2025. у 16:54

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Коментари (0)

Штедња у Unicredit Банци уз каматну стопу од чак 3,60%