ЛАКШЕ ЈЕ СА НЕДОВИЋЕМ: Како се Звездин бек вратио у тим и ставио тачку на дерби кола против Будућности

В. Прерадовић

05. 11. 2023. у 22:56

ВИШЕ нема непобеђених на Јадрану. Будућност је унела у „Арену“ скор 5-0, али је изнела осми узастопни пораз у дуелима са Звездом (86:95).

Дерби 6. кола АБА лиге одлучила је тројка Немање Недовића на минут и по до краја, чији је повратак у састав дао црвено-белима још једну одличну нападачку опцију.

Тензије у овом доскора непријатељском ривалитету спласле су откад је квалитативна разлика прешла на страну црвено-белих. Можда су и због тога ушли у утакмицу лежерно, у прва четири минута практично нису одбранили ниједан напад и примили 13 поена. Успут су изгубили четири лопте са Нејпиром као стартним плејмејкером, коме тренер Сферопулос покушава да улије из темеља пољуљано самопоуздање.

Уласком Дос Сантоса и опорављеног Недовића донекле су затегнуте дефанзивне струне, напад је такође почео да добија концепцијске обрисе. Док је Нејпир ни на небу ни на земљи, Звездин нападачки потенцијал највише зависи од Теодосића, кога је грчки стручњак намеравао да одмори, али је ток утакмице променио планове.

Ефекти су били моментални. Тројка, па асистенција којом је оставио Јага самог у Београду. Тоби је и пре него што је Тео крочио на паркет најавио би да ово могло да буде његово вече. Американац је у хируршки прецизном нападу у другој четвртини постао главни егзекутор са 17 поена у првом полувремену, у којем су црвено-бели шутирали 11/13 за два поена и 8/15 за три. Подгоричани су били на само минус 11 због вреле шутерске руке Мегија и Звездине меке одбране.

Тео је у наставку остао на клупи, Нејпир показао знаке живота и са шест везаних поена донео плус 17 у 23. минуту. Међутим, нема те предности која Звезди гарантује победу нити одмор за Теодосићеве старе кости. Очито је да Сферопулос има највише проблема у имплементацији својих дефанзивних принципа. Будућност је недопустиво лако спустила заостатак на једноцифрен, трећом тројком Пола на само три у последњем минуту треће четвртине. Теова тројка којом је сломио отпор обруча била је драгоцена и помогла у ломљењу отпора Подгоричана.

Нису дигли руке ни када је српски мађионичар трећом тројком вратио стабилну предност, али није било стабилности у Звездином рекету, који је центрима Будућности служио као фан зона. Госте је дефинитивно сломила Недовићева тројка у мечу у којем је српски тим потврдио да има завидан нападачки потенцијал, али и озбиљне одбрамбене мањкавости.

Ц. ЗВЕЗДА - БУДУЋНОСТ 95:86 (21:18, 32:24, 16:21, 26:23)

ДВОРАНА „Штарк арена“. Гледалаца: 15.730. Судије: Јавор, Петек, Кардум.

Ц. ЗВЕЗДА: Лазаревић 1, Теодосић 10 (3/5 за три, 6 ас), Ханга, Давидовац 9 (4 ас), Митровић 4, Нејпир 14 (4/4 за два, 1/1 за три, 3 ас), Тоби 23 (6/9 за два, 3/6 за три, 6 ск), Боломбој 4, Илић, Недовић 16 (2/5 за два, 2/4 за три, 4 ас), Гедраитис 7, Дос Сантос 7.

БУДУЋНОСТ: Илић, Меги 13, Рос 6, Славковић, Макунду 5 (6 ск), Грбовић, Џонс 17, Јагодић Куриџа 2, Вилијамс 10, Рајт 17 (6 ас), Поповић 2, Пол 14.