"МУСЛИМАНИ У ВЕЋУ НАРОДА ЧЕКАЈУ ЗАДЊИ ДАН ДА РАСТЕГНУ СИТУАЦИЈУ" Додик: Нисмо одустали од референдума, чекамо одлуку Уставног суда (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Милорад Додик поручио је да не одустају од референдума и да се чека одлука Уставног суда Републике Српске како би се створили услови и започела афирмација изласка на референдум.

FOTO TANJUG/ FOTO SRNA/ Borislav Zdrinja
- Чека се одлука Уставног суда Републике Српске и да се каже да се не прихвата Кристијан Шмит. Референдум се неће оспорити. Још увек није завршен посао у Уставном суду Републике Српске. Данас муслимани у Већу народа чекају задњи дан да растегну ситуацију, чиме онемогућавају да крену активности како је било очекивано - рекао је Додик на конференцији за медије СНСД.
Он је навео и да су размотрили актуелну ситуацију и одбацили сваки приговор на легитимност нове Владе.
- Разматрали смо актуелну ситуацију и почели смо од чињенице је да је Република Српска добила нову Владу. Одбацили смо сваки приговор на легитимност нове Владе. Очекујемо да нови састав Владе појача активности у погледу афирмације Српске као стране у уставном споразуму - рекао је Додик.
Како је навео, очекују да Влада настави са програмом одбацивања Шмита као лажног високог представника и активности које је преузео.
- Не прихватамо шта је урадио у прошлости. И то је било антидејтонски и сматрамо да је понашање друге стране муслимана бошњака јер су одлуке странца проводили путем инситуција на бази нелегалних одлука - рекао је Додик.
Додао је да очекују да Влада сачини подршку и план подршке јавним предузећима у смислу реорганизације и да направи читав један план и утврди одговорност за пропусте досадашње и да размотри понашање судова и тужилаштава.
- Тражимо од Владе да одржи стабилност фискалног система који је стабилан и извршава обавезе и не видимо изазове који би га угрозили. Очекујемо да ће Влада оријентисати политику на помагању домаћинстава и породица. Реално је сагледати положај породица и усмерити се на општу подршку тој структури - поручио је председник Српске.
РС је уговорна страна, слободна да изађе из уговора
Додик је одбацио тврдње европске комесарке за проширење Марте Кос да Република Српска спроводи сецесију, додајући да то није могуће јер је Република Српска уговорна страна у БиХ.
- Она може изаћи из тог уговора, али то није сецесија - рекао је Додик.
Истакао је да је политика СНСД-а према ЕУ остаје веома скептична, јер бриселске структуре потпуно неравноправно третирају Републику Српску. Истакао је да неспособност Марте Кос да буде креативна говори да је дошла да има контакте са муслиманима, а не са другим народима и конститутивним јединицама.
- Њен осмех је везан за тапшање муслимана у Сарајеву, али она не може да добије пролазну оцену што се тиче нас. Навијачка позиција не доприноси европском путу БиХ - рекао је Додик.
Поновио је да је Српска веома јасна да не жели да буде део ЕУ која каже да је владавина права наметање закона од једног странца.
- Не желимо да будемо део фарсе, не желимо да будемо део цинизма. Република Српска има своје уставне позиције у БиХ, поштујте то - поручио је Додик.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Андреј Поповић млади физичар из Кикинде
Препоручујемо

У ГАЏИНОМ ХАНУ ОБЕЛЕЖЕН ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА: Сећање на хероје и симболе слободе (ФОТО)
15. 09. 2025. у 19:28

РУСКИ АВИОНИ УШЛИ У ДРЖАВУ НАТО, ЗАДРЖАЛИ СЕ 12 МИНУТА: "Ово је неприхватиљво и невиђено брутално"
ТРИ руска борбена авиона МИГ-31 ушла су данас у естонски ваздушни простор у области острва Вајндло без дозволе и остала у естонском ваздушном простору скоро 12 минута, пренео је естонски портал "Ерр.ее".
19. 09. 2025. у 17:00

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ПРЕМИНУЛА БАКА ЦАНА: У њеној кући снимана је чувена серија "Село гори, а баба се чешља"
Серија "Село гори, а баба се чешља" редитеља Радоша Бајића освојила је срца читаве Србије, и уз њу су одрасле многе генерације.
23. 09. 2025. у 08:36
Коментари (0)