КУГА ПРАЗНИ ОБОРЕ, НЕВРЕМЕ РОД УБИЛО: Болест на више од 40 фарми у Српској, десетковани приноси пшенице, воћа и поврћа

С. МИШЉЕНОВИЋ

11. 07. 2023. у 19:43

ЛОШИ временски услови десетковали су род воћа и поврћа у Српској, афричка куга код свиња испразнила је оборе, а квалитет овогодишње пшенице је веома слаб.

КУГА ПРАЗНИ ОБОРЕ, НЕВРЕМЕ РОД УБИЛО: Болест на више од 40 фарми у Српској, десетковани приноси пшенице, воћа и поврћа

Фото Танјуг

То су само неки од проблема са којима се сусрећу воћари, фармери и ратари, који упркос свему тврде да неће одустати од борбе да остану у пољопривреди. Пољопривредник из бијељинског села Тријешнице Илија Цвјетиновић потврдио је да је жито приносом и квалитетом изневерило очекивања у Семберији, највећој житници Српске.

- Понуда откупљивача је 30 фенинга по килограму, а имали смо најскупљу производњу у последњих пола века. Коштала нас је 45 фенинга по килограму на род од пет тона, а ми тај принос немамо - рекао је Цвјетиновић.

Стојан Маринковић, председник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, апелује на произвођаче да морају бити свесни проблема како би сачували фарме и наставили са радом, а што је и циљ свих пољопривредника.

- Економске штете што се тиче афричке куге су велике и обесхрабрујуће за наше узгајиваче свиња. Имамо преко 40 фарми са овом болешћу. Дуго ће трајати стабилизација производње и тржишта и само заједно можемо овај проблем да решимо. Никакве поделе и свађе нам неће помоћи - истиче Маринковић.

Бијељина заказала

МИНИСТАР Минић каже да је Локални кризни штаб у Бијељини заказао када је реч о одговору на појаву афричке куге.

- Мени је жао што не могу да наиђем на сарадника у овој локалној заједници са којим бих могао да помогнем грађанима. Републички кризни штаб наишао је на изузетно добру сарадњу у Градишци, Лакташима, Шамцу, Лопарама и свим другим местима, осим у Бијељини - истакао је министар и додао да му је жао што је дошло до политизације, јер је могла бити спречена већа штета.

Како би помогли пољопривредницима, ресорно министарство исплатило је, како су и обећали, премију за пшеницу и то у току трајања жетве. Премија од 500 КМ по хектару је највећа у региону. Министар пољопривреде РС Саво Минић каже да никада досад оволики износ субвенције за пшеницу није исплаћен.

- Када томе додамо регресирано гориво, реч је о више од 13 милиона КМ везаних за једну културу. Међутим, принос пшенице апсолутно није задовољавајући и према тренутним подацима из Семберије, Посавине, Лијевче поља, он износи од три до три и по тоне по хектару - истакао је Минић.

Говорећи о цени, навео је да постоји тенденција благог раста откупне цене и да сматра да ће она бити настављена током жетве.

- Влада РС није могла да утиче на цену пшенице, као што то није могла ниједна озбиљна држава у Европи. Иако имамо до сада највећи буџет од 180 милиона КМ, не можемо да издвојимо највише за пшеницу, а да заборавимо воћаре, произвођаче поврћа и слично - закључио је Минић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)