"Мама волим те" - Воја (24) је "изговорио" први пут: Захваљујући таблету, младић с аутизмом може да искаже у њему "заробљене" речи (ФОТО)
Воја Петровић (24), младић с аутизмом, који живи са самохраном мајком Милицом у Новом Саду, нe може да говори, али се однедавно чује све што жели и има да каже.
Фото: Приватна архива
Један гест доброте учинио је да Воја наглас подели свој свет са другима, а они да му покажу да није сам и науче од њега и његове мајке како је љубав највећа снага.
Живот је Воји олакшао таблет, који је поклонила ћерка Милета Јовановића, оснивача хуманитарне организације „Пут, истина, живот“ из Жабља.
- Како да опишем тај осећај кад као родитељ видиш да твоје дете носи у себи толико разумевања за друге? Глорија је у школи добила таблет као награду за рад са децом којој је помоћ најпотребнија. Могла је да га задржи за себе, да се игра, учи, забавља... Али је она одлучила, без трунке размишљања, да га поклони. И знали смо коме – прича Јовановић.
Миле већ дуго познаје Милицу и Воју и истиче да га увек изнова задиви то што су упркос свим изазовима успели да сачувају позитиван дух и топлину.
Фото: Приватна архива
- Милица је Воји направила таблу од картона са свим словима, којом се служио да би означио оно што жели да каже. Сећам се нашег првог сусрета, кад ми је тако саставио речи: „Миле волим те“. То ми се заувек урезало у срце. А таблет, Глоријин поклон, донео нам је прилику да учинимо нешто више – предочава Миле.
Пронашао је апликацију која омогућава да се откуцан текст чује, па је то инсталирао на Војином таблету.
- Сузе су потекле и Воји, и Милици, и свима нама који смо били ту, кад је таблет озвучио оно што дотле није могао да изрази. Тај вештачки глас био је тако стваран. Био је, заправо, најлепша мелодија коју смо чули – глас детета које је годинама ћутало, а сада је могло да каже „мама“ и „волим те“ – описује Јовановић.
Добијени таблет је, наводи мајка Милица, олакшао Воји да искаже своје потребе, жеље и осећања, који су били заробљени у тишини.
Фото: Приватна архива
- То и мени много значи - да сазнам шта хоће, шта га боли, шта би волео да поједе, где да идемо... Мој највећи задатак је да он буде насмејан и да не пати – каже пожртвована мајка.
Воја, додаје она, много воли људе, па се изузетно обрадовао кад су му у посету са Милетом, кад је већ имао таблет, дошле Невена Буча, чланицa и Јованка Миливојевић, ПР групе „Фрајле“.
- Насмејао ми је срце и душу реченицама: „Волим што сте дошли“ и „Невена је лепа и дивна“. Запевала сам и препознао је мој глас. Тај осмех, та радост... То је тренутак кад схватиш да музика није „само песма“. Она је мост, додир душе – озарена је Невена, по чијој ће песми „Љубав на дар“ бити названо удружење за помоћ особама с аутизмом, које оснива Војина мајка.
ЧУЈ МЕ!
Од таблета поклоњеног Воји организација „Пут, истина, живот“ је започела пројекат „Чуј ме“, с циљем да свим особама са посебним потребама, које имају тешкоће с говором, омогући да истим „алатом“ комуницирају са својим ближњима и свим осталим људима.
- Свако ко, попут Воје, не говори, има право на глас и заслужује да буде саслушан – поручио је Миле Јовановић.
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)