СВЕДОЧАНСТВО ЈУНАШТВА И РАТНИХ СТРАХОТА: Из штампе изашла књига о ослобођењу Параћина у Првом светском рату

Зорана Рашић
Зорана Рашић

17. 03. 2024. у 06:30

ВИШЕ од две године трајало је прикупљање материјала за књигу чија је тема била ослобођење Параћина у Великом рату, а почетна идеја је била да се стекну нова сазнања о мајору Марку Павловићу, команданту 3. батаљона 2. пешадијског пука "Књаз Михајло", или Гвозденог пука Моравске дивизије.

СВЕДОЧАНСТВО ЈУНАШТВА И РАТНИХ СТРАХОТА: Из штампе изашла књига о ослобођењу Параћина у Првом светском рату

Фото: З. Рашић

Он је погинуо приликом тих борби 11. (24) октобра 1918. године у 45. години, и заједно са својих тринаест сабораца сахрањен је у порти Цркве Свете Тројице у заједничкој гробници.

Борбе за ослобођење Параћина трајале су три дана, од 23. до 25. октобра по новом календару, а истоимена књига објављена је поводом 105. годишњице ослобођења. Реализована је као пројекат Удружења бораца отаџбинских ратова (УБОР) Параћин, који је финансијски подржала општина, у издању Библиотеке "Др Вићентије Ракић".

Књига садржи и до сада непознате податке о страдалим српским војницима сахрањеним у порти цркве и о томе којој јединици су припадали. Приређивач Младен Стевић, капетан прве класе у пензији, прикупио је много нових података и о мајору Марку, али потрага за његовим потомцима у мајоровом родном селу Заграђе између Зајечара и Књажевца није дала резултат, истиче Стевић.

Фото: З. Рашић

аутор Младен Стевић

Обимна књига на преко 250 страница доноси, најпре, кратку причу о Параћину под окупацијом, док су у другом делу документоване борбе за ослобођење са извештајима о распореду војних јединица, готово свим борбеним заповестима током та три судбинска дана, приказаним губицима у људству, те биографијама команданата јединица српске војске које су учествовале у ослобађању... Књига још садржи и приказ наоружања пешадије и коњице, артиљеријског оруђа, као и бројне прилоге.

Аутор наводи да о дешавањима у Параћину у тим тешким данима нема пуно записа. Зна се да је окупаторска војска, повлачећи се, срушила мост и торањ цркве.

- Тадашњи параћински књижничар и штампар Коста Хаџи Видојковић, који је касније био и председник Општине, штампао је 1920. године књижицу под називом "Катастрофа Параћина приликом његовог ослобађања". Очима једног хроничара он је сагледао све ратне страхоте и страдања житеља параћинске вароши.... Ми сада, у циљу детаљнијег сагледавања, пратимо дешавања током три дана у којима су јединице Прве српске армије, тачније 1. и 2. Пешадијски пук Прве пешадијске бригаде Моравске дивизије, прва и друга коњичка бригада Коњичке дивизије, изводиле борбена дејства за ослобођење града и његове шире околине од немачких окупационих снага - објашњава Стевић.

Највише података објављених у књизи пронашао је у архивској грађи Министарства одбране РС и у дигиталном каталогу Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић".

Страдање "Гвозденог пука"

НАЈЕЛИТНИЈА јединица српске војске, "Гвоздени пук", претрпела је највеће губитке у тродневним борбама за ослобођење Параћина. Осим имена изгинулих јунака који су, уз мајора Марка, сахрањени у порти параћинске цркве, објављена књига садржи и списак сахрањених на градском гробљу (где тачно, не зна се), попис преминулих рањеника и рањених који су преживели, али и списак француских војника умрлих у Параћину, највише од шпанске грознице. Набројено је и неколико имена цивилних жртава ваздушног бомбардовања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!