ШТА АМЕРИКАНЦИ ПЛАНИРАЈУ ЗА РУСИЈУ И БЕЛОРУСИЈУ: Творци “обојених револуција” саветовали “опозиционаре” како да промене режим
ВЛАДИМИР Кузњецов и Алексеј Стољаров, познати као руски пранкери Вован и Лексус, ступили су у контакт са руководством америчког Националног фонда за подршку демократије (НЕД) и разговарали са њима у име белоруских опозиционара: Светлане Тихановске и чланова њеног штаба.
Фото: ЕПА
Тема разговора је био рад НЕД-а у Русији и Белорусији.
Председник фонда Карл Гершам нагласио је да, иако је организација проглашена непожељном у Русији, она "подржава много група и много активних програма у целој земљи”, између осталог, у контакту су са саборцем Алексеја Наваљног, Леонидом Волковим.
-Они су сада усредсређени на изборе за Думу у септембру. Они имају своју стратегију... Зато је сада важан дијалог између вашег и руског покрета како би наставили даљу борбу, комбинујући протесте и припреме за изборе за Државну думу и локалне изборе, рекао је Гершан.
Још једна учесница разговора – потпредседница за политичка питања и стратегију НЕД-а Барбара Хејг додала да фонд има велике програме у Русији, док су његови представници "пустили корење, чак у провинцијама, областима изван Москве".
Она је посебно нагласила подршку новинарима који се баве истраживањима корупције међу руским чиновницима.
Гершман је рекао да НЕД финансира два института: Национални демократски институт за међународна питања и Међународни републикански институт. Оба активно раде у Белорусији и повезани су са Тихановском и њеним тимом. Осим тога, НЕД, према речима председника, сарађује са извесним бизнис-институтом, повезаним са Привредном комором САД и Центром за међународно приватно предузетништво.
-Финансирамо их како би радили у приватном сектору Белорусије, како би успоставили сарадњу, као противтежа Лукашенка у обнови економије земље, нагласио је Гершман.
-Подржавамо људе који беже из земље. Подржавамо њихов привремени боравак у другим државама и све њихове потребе. Радимо у целој држави, на истоку земље, у Витебску, у Гомељу и другим деловима земље, подржавамо цивилни сектор, финансирамо колективе. Радимо и у западном делу земље – на слободним медијима у Гродну, где подржавамо грађанско новинарство. Дуго времена подржавамо белоруски језик, историјске и културне организације које су промовисале национални идентитет Белорусије", наброја је Гершман.
"ТИХАНОВСКА" ТРАЖИЛА МАРКИРАНУ ОДЕЋУ
Током разговора представници организације су уверили опозиционе лидере у подршку, али су навели да морају да знају које су њихове главне потребе. Тада је "Тихановска" навела да јој је потребна одећа.
-Желела бих да подсетим да ми је министар иностраних послова Шведске рекао да изгледам веома сиромашно. Моја одећа и обућа су сиромашне. Зато ми је потребан новац како бих нормално изгледала. Треба ми новац за Гучи, јер су ми рекли да је то у тренду у САД или Луј Витон. Изгледам ужасно, треба ми новац, пожалила се бивши кандидат за председника Белорусије у лицу пранкера. Представници фонда су предложили да ће о тој теми разговарати следећи пут.
rs.sputniknews.com
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (0)