ЗНАМО ШТА ЈЕ НАШЕ: Кина не трпи мешање САД и Јапана у унутрашње ствари, одлучно ће заштити национални суверенитет

18. 04. 2021. у 13:47

АМЕРИЧКО - јапанска заједничка изјава је грубо мешање у унутрашње ствари Кине, саопштило је данас кинеско министарство спољних послова, истичући да су и Тајван и острва Дијаоју кинеска територија.

ЗНАМО ШТА ЈЕ НАШЕ: Кина не трпи мешање САД и Јапана у унутрашње ствари, одлучно ће заштити национални суверенитет

Фото Танјуг/АП

Министарство је поводом изјаве о Кини, коју су суботу, након састанка у Белој кући објавили амерички председник Џо Бајден и јапански премијер Јошихиде Суга, поручило да - Пекинг има неспорни суверенитет над острвима у Јужном кинеском мору и њиховим суседним водама.

- Америчко-јапанска заједничка изјава је грубо мешање у унутрашње ствари Кине и озбиљно крши основне норме које уређују међународне односе. Кина је врло незадовољна, чврсто се противи изјави и дипломатским каналима јасно је изразила свој став САД и Јапану - каже се у саопштењу, преноси Међународни кинески радио.

Додаје се да потез "америчко-јапанског савеза" само показује намеру да се наштети регионалном миру и стабилности.

У саопштењу се САД и Јапан позивају да озбиљно схвате забринутост Кине, придржавају се принципа једне Кине и одмах престану да се мешају у унутрашње ствари Кине и штете кинеским интересима.

У саопштењу се закључује да ће Кина предузети све неопходне мере да одлучно заштити национални суверенитет, безбедност и развојне интересе.

Политика према Кини била је централна тема састанак Бајдена и Суге, а двојица лидера су на конференцији за новинаре саопштила да су посебно су дискутовали о успостављању мира и стабилности у Тајванском мореузу и о "све снажнијем војном притиску Кине на Тајван".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

НАЈНОВИЈА временска прогноза евопских стручњака за август показује прохладнији почетак месеца у централним деловима Европе, али се већ наговештава повратак суптропског гребена и новог таласа врелог времена. Услед присуства ниског притиска на северу континента, стварају се услови за нови топлотни талас који ће погодити већи део Европе, пише Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. у 20:19

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

КАКАВ ЖРЕБ! Црвена звезда сазнала против кога игра за пласман у Лигу шампиона!