ПЕНТАГОН СПРЕМА ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: САД граде полигона за ратне услове какви постоје у Украјини

Секретар војске САД Ден Дрискол је током скупа представника војске и индустрије посвећеног настојањима Пентагона да развије већи број система за пресретање дронова и ракета додао да војска жели да и војници користе такве полигоне како би унапредили своје вештине и сарађивали директно са програмерима и произвођачима нових технологија.

ПЕНТАГОН СПРЕМА ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: САД граде полигона за ратне услове какви постоје у Украјини

Фото: Tanjug/AP Photo/Sakchai Lalit

Америчка војска планира да у наредних четири до шест недеља постави најмање два полигона у Сједињеним Америчким Државама који би симулирали услове у Украјини, укључујући електронско ометање комуникација и рад беспилотних летелица, изјавио је секретар војске САД Ден Дрискол.

Дрискол је рекао да ће извођачи радова у области одбране имати приступ локацијама, где војска и индустрија "могу да почну са много агресивнијим тестирањем".

САД се иначе боре да прате брзи развој технологије дронова коју интензивно користе и Русија и Украјина.

- Могуће је да се створи окружење са електронским ратовањем и свим елементима борбеног простора, где би произвођачи дронова и система за борбу против њих могли заједно да тестирају своја решења - рекао је Дрискол новинарима.

Он је током скупа представника војске и индустрије посвећеног настојањима Пентагона да развије већи број система за пресретање дронова и ракета додао да војска жели да и војници користе такве полигоне како би унапредили своје вештине и сарађивали директно са програмерима и произвођачима нових технологија.

Према писању листа "Вашингтон пост", Пентагон активно тражи компаније способне да произведу 300.000 јефтиних камиказе дронова и спреман је да следеће године потроши 54,6 милијарди долара на проширени програм ратовања дроновима.

Први потпредседник руске владе Денис Мантуров изјавио је раније да домаће компаније сада имају капацитет да производе више од 15.000 FPV дронова дневно, у односу на око 15.000 месечно у 2023. години.

Москва је упозорила да западне испоруке технологије дронова и другог оружја Кијеву чине НАТО де факто учесником у сукобу и ризикују даљу ескалацију.

Украјина често користи дронове за нападе на цивилне циљеве. Прошлог месеца, беспилотне летелице су гађале студентски дом у руском Старобељску, када је погинуо 21 студент.

Украјински дрон је 3. јуна погодио приградски аутобус у Јенакијеву, усмртивши осам путника. Две недеље касније, дрон је погодио аутобус који је превозио омладински фудбалски тим из Белорусије у близини руског села Нељжичи, усмртивши трудницу и повредивши осам људи, укључујући шесторо деце.

(РТ Балкан)

БОНУС ВИДЕО: 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

Први снимци са места убиства Дарка Весковића званог Прика