ПОСТОЈИ ДИРЕКТНА ПРЕТЊА ЗА АМЕРИКУ: Трамп активирао Закон о одбрамбеној производњи због несташице муниције

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп активирао је Закон о одбрамбеној производњи како би отклонио ограничења у производњи и снабдевању наоружањем и муницијом, наводи се у меморандуму упућеном америчком министру одбране Питу Хегсету.

ПОСТОЈИ ДИРЕКТНА ПРЕТЊА ЗА АМЕРИКУ: Трамп активирао Закон о одбрамбеној производњи због несташице муниције

Фото: Depositphotos/daboost/daughter/mbangemann, Јавно власништво, Jim WATSON/AFP/Profimedia

Како је пренео Ројтерс, поменута одлука садржана је у документу датираном на 11. јун, а објављеном данас.

Трамп је у документу навео да постоје околности које могу да представљају директну претњу националној одбрани и програмима одбрамбене приправности.

-Ограничени производни капацитети, крхки ланци снабдевања, дугорочне зависности у набавци и уска грла у производњи представљају изазове који могу да угрозе одбрамбене способности земље, навео је Трамп.

Међу најкритичнијим компонентама за производњу наоружања, за које постоје ограничени капацитети, издвојени су мотори на чврсто гориво за ракетне системе, упаљачи и системи за навођење.

Те компоненте неопходне су како за постојеће системе наоружања, тако и за будуће програме модернизације.

Меморандумом је министру одбране делегирано овлашћење да склапа добровољне споразуме са приватним компанијама ради јачања америчке одбрамбене индустријске базе.

Закон о одбрамбеној производњи омогућава председнику САД, или лицима којима су пренета овлашћења, да у ванредним околностима сарађују са представницима индустрије и привреде кроз добровољне споразуме који имају за циљ подршку националној одбрани.

Овај потез долази у тренутку када у Вашингтону расте забринутост због способности америчких произвођача наоружања да испуне домаће и међународне потребе за муницијом и војном опремом.

Танјуг

БОНУС ВИДЕО - СНИМАК СА ЛИЦА МЕСТА: Увиђај код БИП-а, младић убио старца секиром

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: То је за мене трауматично!