ЕРДОГАН БЕСАН КАО РИС: Одлука Тел Авива да призна Сомалиленд покушај дестабилизације региона

В.Н.

29. 12. 2025. у 19:36

ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је данас да су напори Израела да дестабилизује регион у порасту, наводећи као пример одлуку Тел Авива да призна отцепљени Сомалиланд.

ЕРДОГАН БЕСАН КАО РИС: Одлука Тел Авива да призна Сомалиленд покушај дестабилизације региона

Фото: Профимедиа

Ердоган је током телефонског разговора са престолонаследником Кувајта шеиком Сабахом Халедом Ал-Сабахом истакао да територијални интегритет Сомалије мора да буде очуван, саопштила је Дирекција за комуникације Турске, преноси Анадолија.

Израел је 26. децембра постао прва земља на свету која је признала независност Сомалиленда. 

Истог дана, Египат, Турска, Сомалија и Џибути осудили су одлуку. 
Организација исламске сарадње и Савет за сарадњу земаља Залива, такође, су критиковали овај потез. 

Кенија, Уганда и Танзанија су увериле сомалијске власти у своју подршку. 
Европска унија је, такође, саопштила важност поштовања територијалног интегритета Сомалије.

Године 1991, усред грађанског рата у Сомалији, локалне власти у северном делу земље прогласиле су независну Републику Сомалиленд.

Самопроглашена држава има своју војску, валуту и ​​пасоше и одржава неформалне односе са неколико земаља, укључујући Етиопију.

(Танјуг)
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.

01. 04. 2026. у 22:03

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

СВИ ПРИЧАЈУ КАКО СУ РЕАГОВАЛИ СРПСКИ И ХРВАТСКИ ТВ КОМЕНТАТОРИ: Када је Босна дала Италији одлучујући гол за Светско првенство... (ВИДЕО)