БЕЛГИЈА ПРИЗНАЛА: Одговор Русије на заплену њене имовине биће веома болан

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 10. 2025. у 21:45

ОДГОВОР Русије на конфискацију њене имовине биће „веома болан“, изјавио је белгијски министар одбране и спољне трговине Тео Франкен.

БЕЛГИЈА ПРИЗНАЛА: Одговор Русије на заплену њене имовине биће веома болан

Фото: Free Images Pixabay

-Руски председник Владимир Путин никада неће одустати од ових милијарди. Он ће ово сматрати чином рата и задаће озбиљан ударац Белгији. Биће болно. Веома болно. И можда ће, као узвратну меру, конфисковати 200 милијарди западне имовине која се налази у Русији. То неће бити само белгијски новац, већ и новац из великих земаља попут Сједињених Америчких Држава, Немачке и Француске, написао је министар на друштвеној мрежи Икс.

У четвртак, земље ЕУ на самиту нису успеле да се договоре око предлога Европске комисије да се руска имовина користи за потребе Кијева. Према писаним закључцима састанка, одлучено је да се на следећем састанку поново размотри питање опција финансијске подршке Украјини.

Раније је белгијски премијер Барт де Вевер изјавио да све земље ЕУ треба да деле ризике у случају коришћења руске имовине. Он је напоменуо да би ЕУ требало да се припреми за тужбе западних компанија које би изгубиле своју имовину у Русији ако би ЕУ користила руску суверену имовину.

На дан европског самита, где је требало да се разговара о коришћењу руске имовине, Марија Захарова, портпарол руског Министарства спољних послова, изјавила је да су све акције ЕУ у циљу конфискације руске имовине правно ништавне и да ће резултирати загарантованим и болним одговором Москве.

Након почетка Специјалне операције Русије у Украјини, земље ЕУ и Г7 замрзнуле су скоро половину руских златних и девизних резерви, у износу од приближно 300 милијарди евра. Од тога, преко 200 милијарди евра се налази у ЕУ, првенствено на рачунима код белгијске компаније Јуроклир, једног од највећих светских система за клиринг и поравнање. Европска комисија је известила да је од јануара до септембра 2025. године ЕУ пребацила 14 милијарди евра Украјини од прихода од замрзнуте имовине Русије.

Као одговор на замрзавање имовине, Русија је увела сопствена ограничења: имовина страних инвеститора из непријатељских земаља и приходи који од њих остварују се акумулирају на посебним „Ц“ рачунима. Њихово повлачење је дозвољено само одлуком посебне владине комисије.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп шаље Мадура у логор Гвантанамо, прети му смрна казна; Родригес пркоси Трампу (ФОТО/ВИДЕО)

ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп шаље Мадура у логор Гвантанамо, прети му смрна казна; Родригес пркоси Трампу (ФОТО/ВИДЕО)

У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони, јављају светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље.

03. 01. 2026. у 07:45 >> 21:46

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

ДОСЕЛИЛА СЕ `61: Родно место Олге Одановић далеко од Србије