(МАПА) САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ РАЗОТКРИВАЈУ: Кијев преувеличао размере штете након напада на руску стратешку авијацију? (ВИДЕО)
У ДУГОПЛАНИРАНОЈ операцији под називом „Паукова мрежа“ (Спидерwеб), украјинске снаге су извеле серију дрон-напада на руске стратешке ваздушне базе широм земље. Мета су биле кључне базе дугог домета руске авијације: Олења, Дјагилево, Северни, Белаја и Украјинка.

Фото принтскрин oruzjeonline.com
Украјинска обавештајна служба тврди да се операција припремала више од 18 месеци, уз објављивање мапа и фотографија специјализованих контејнера за дронове који су били сакривени у цивилним камионима.
У почетним извештајима из Кијева тврдило се да је постигнут огроман успех — да је погођено више од 40 руских летелица, укључујући стратешке бомбардере Ту-95 и Ту-22М3. Међутим, детаљна анализа сателитских снимака указује на знатно скромнији резултат.
Снимци показују штету на бази Белаја у Иркутској области. Према доступним подацима, верује се да су уништена три бомбардера Ту-95МС и четири Ту-22М3, док је још један Ту-22М3 оштећен.

Илустрација telegram rybar
Снимци базе Олења у Мурманској области још нису објављени, али ранији видео-материјал са дронова потврђује ударе — погођена су четири бомбардера Ту-95МС и један транспортни авион Ан-12. Укупно, процењује се да је Русија у овом нападу изгубила 12 бомбардера и један транспортни авион.
Занимљиво је да три друге мете — укључујући базу Украјинка — нису претрпеле озбиљнију штету. У случају Украјинке, напад је пропао када је транспортно возило са дроном плануло током превоза.
Иако су украјински званичници операцију прогласили енормним успехом, њен стварни стратешки значај остаје дискутабилан. Уколико уништени Ту-95МС не могу бити обновљени, то представља озбиљан и скуп ударац, али не и одлучујући. Русија располаже са око 50 борбено спремних бомбардера Ту-95МС, те губитак неколико примерака неће значајније променити војни баланс.
РИЗИК У МОГУЋЕМ ОДГОВОРУ МОСКВЕ
Највећи ризик лежи у могућем одговору Москве, посебно у тренутку када су дипломатски преговори већ напети. Нападом на део руске нуклеарне тријаде, Кијев би могао изазвати озбиљну реакцију и принудити Кремљ да промени своју одбрамбену доктрину.
Овај инцидент такође подсећа на активно учешће Запада у сукобу. Јасно је да је напад на руске стратешке авионе био наређен од стране западних покровитеља Кијева, а да готово није имао утицај на борбе унутар Украјине. Операција је планирана и координисана уз помоћ страних служби које су обезбедиле неопходне податке и ресурсе, првенствено сателитске снимке.
Док амерички званичници тренутно на власти у САД оштро негирају учешће и предзнање, време напада се поклапа са појачаним НАТО сателитским надзором руских војних објеката.
Док обе стране воде нове преговоре, напади су унели додатне тензије уместо да појачају украјинску преговарачку позицију. Психолошки ефекат пробијања руске стратешке одбране можда надмашује стварну штету, али може скупо коштати — кроз ескалацију непријатељстава у наредним недељама.
Кремљ је сада под унутрашњим притиском да одговори одлучно, али и да објасни безбедносне пропусте на својим најосетљивијим војним локацијама.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)