ПЛАН БРИКС: Међународни јуан са златном подршком

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 05. 2025. у 00:22

КАКО се светска финансијска архитектура ломи по геополитичким линијама, овогодишњи самит БРИКС-а изгледа спреман да донесе значајну еволуцију у механици глобалне трговине.

ПЛАН БРИКС: Међународни јуан са златном подршком

Фото Влада Србије

Док ће се медији фокусирати на дигиталне валуте, реторику о дедоларизацији или промене цена робе, права прича биће далеко значајнија: интернационализација злата као колатерала (залога).

А централно место у том плану је како ће се злато повезати са јуаном – кинеском валутом – док земље БРИКС-а граде инфраструктуру кооперативних трезора осмишљену да прошири употребу, смањи неповерење и омогући суверену флексибилност у трговини.

 

ПРАВА АГЕНДА: ЗЛАТО ГАРАНТУЈЕ СИСТЕМ

Иако самити БРИКС-а често производе мноштво наратива о мултиполарности и економском самоопредељењу, овогодишња основна финансијска иновација је утемељена у стварању мреже за чување злата у више јурисдикција.

Ови трезори, који су тренутно у изградњи или преговорима у Кини, Саудијској Арабији, Југоисточној Азији и Африци, представљају много више од логистичких надоградњи. Они су структурна окосница новог система поравнања где је злато примарна колатерална имовина, замењујући америчке трезорске обвезнице као стандардног носиоца поверења.

У старом Свифт систему, државне обвезнице су играле ту улогу. Обвезнице деноминиране у доларима обезбеђивале су ликвидност, принос и претпостављену сигурност потребну за подмазивање глобалне трговине. Али сада, из политичких и структурних разлога, многе земље – посебно чланице БРИКС-а – више не сматрају државне обвезнице неутралним или сигурним. Стога је потражња за новом валутом и новим обликом колатерала: оним који је аполитичан, ограничен и универзално признат.

На сцену ступа злато.

Злато има историјску и монетарну тежину као имовина, али је његова интеграција у модерне системе увек била ограничена трима питањима: поверењем, брзином поравнања и физичком верификацијом.

Овогодишњи самит БРИКС-а, уз подршку рада који је Кина већ обавила преко Шангајске међународне берзе злата (СГЕИ), бави се свим тим питањима.

ДУАЛНИ СИСТЕМ ЈУАН-ЗЛАТО

Кина није крила своју амбицију да интернационализује јуан. Али разуме да јуан не може постићи глобално прихватање само кроз декрет или политичко усклађивање. Валуте успевају када су и корисне и када се у њих може имати поверења.

Кина је изградила корисност кроз трговинске споразуме, своп линије и прекограничне системе плаћања. Сада настоји да изгради поверење.

Модел је једноставан, али моћан: злато служи као чувар вредности, док јуан функционише као средство размене. Њих двоје функционишу као комплементарне половине јединственог монетарног система.

Од суштинске је важности што је систем изграђен на опционалности. Учесници нису обавезни да конвертују јуан у злато, али то могу да ураде. У ствари, ово уводи слој конвертибилности у јуан који опонаша златни прозор Бретон Вудса без наметања формалног златног стандарда. То је модел који нуди флексибилност централним банкама, кредибилитет контрагентима и баласт за саму валуту.

КИНЕСКИ ПЛАН БРИКС-А ЗА 2025. ГОДИНУ

Изазов са било којим системом заснованим на злату је физички карактер имовине. Где се чува? Ко је верификује? Како можете спречити крађу, дуплирање или манипулацију?

Одговор БРИКС-а: географска диверзификација и колективни надзор.

План који је Кина открила – имплицитно, а ускоро и званично – подразумева стварање или сертификацију више златних трезора широм БРИКС-а.

То укључује:

*Трезор са седиштем у Саудијској Арабији, изграђен уз учешће СГЕИ, који омогућава директну конверзију јуана у злато из прихода од нафте.

*Трезоре у Сингапуру и Малезији, где регионални трговински партнери могу да складиште и залажу злато за кредитне линије деноминиране у јуанима.

*Трезоре из Африке и Блиског истока интегрисане у систем путем логистичке инфраструктуре "Појаса и пута", што омогућава финансирање инфраструктуре засновано на залогу.

*Континуирано ширење мреже трезора у Шангају, повезане са међународним клијентима путем СГЕИ, где се злато додељује одвојено од домаћих резерви.

Уместо централизације злата у једној јурисдикцији (као што САД раде у Форт Ноксу или Федовима), овај модел наглашава међусобно узимање талаца. Свака чланица БРИКС-а ставља део свог злата у трезоре других чланица. Твоје злато је у мојој земљи; моје је у твојој. Ово спречава било ког актера да доминира системом и пружа природну контролу лошег понашања, наводи "Зиро хеџ".

Као што је један аналитичар рекао, "они ништа не измишљају поново. Они само васкрсавају једину ствар која је икада функционисала."

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

ДРЖАВЉАНКА Србије (19) погинула је данас током парасејлинга, активности која омогућава учесницима да лете изнад воде док их вуче глисер, када је одвезала сигурносни појас који је причвршћен за падобран.

28. 05. 2025. у 14:59

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

Коментари (0)

ЗЕМЉОТРЕС У КОЛОРАДУ! Никола Јокић одбија 212 милиона долара и прави тотални хаос у Денверу