УБИТАЧНИ РУСКИ ДРОН ПОСТАО ЈОШ МОЋНИЈИ: Руски Ланцет XXL наводно садржи 20 кг ТНТ-а и домет од 200 км (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 05. 2025. у 19:18

ИЗВЕШТАЈИ руских посматрача тврде да је руска војска распоредила надограђену верзију своје лутајуће муниције (дронова камиказа) Ланцет, назване Ланцет XXL, која има значајно повећан домет од 200 километара и бојеву главу еквивалентну 20 килограма ТНТ-а.

УБИТАЧНИ РУСКИ ДРОН ПОСТАО ЈОШ МОЋНИЈИ: Руски Ланцет XXL наводно садржи 20 кг ТНТ-а и домет од 200 км (ВИДЕО)

Фото телеграм


Ове тврдње, које су се недавно појавиле, остају непотврђене од стране произвођача дрона, ЗАЛА Аеро Групе, нити руског Министарства одбране.

Наводни напредак у Ланцету XXL, укључујући елементе вештачке интелигенције за аутономни избор циља, сигнализира потенцијални скок у руским беспилотним летелицама. Овај развој, ако се потврди, могао би да промени динамику бојишта, посебно у текућем сукобу у Украјини, где су дронови камиказе постала кључно оруђе за прецизне ударе.

Серија Ланцет, коју је развила ЗАЛА Аеро Група, подружница концерна Калашњиков, била је главни ослонац руских војних операција од свог представљања у јуну 2019. на војном сајму АРМИЈА-2019 у Москви.

Оригинални Ланцет-3, најистакнутија варијанта, дизајниран је да се лети изнад циљаног подручја, идентификује вредну имовину и прецизно удара, често циљајући артиљерију, оклопна возила и системе противваздушне одбране. Са максималним дометом од 40 до 50 километара и бојевом главом до 5 килограма, Ланцет-3 се интензивно користи у Украјини од 2022. године, а руски извори тврде да је до почетка 2025. године било преко 2.800 напада.

Према извештају организације Army Recognition из јануара 2025. године, приближно 77,7% ових удара погодило је своје циљеве, са 738 потврђених уништења и 1.444 случаја оштећења, иако 417 удара није имало потврду успеха. Ове бројке, извучене из руских медија, истичу присуство дрона на бојном пољу, али и наглашавају изазове провере његове ефикасности у сложеним борбеним окружењима.

Најављени Ланцет XXL представља значајну еволуцију. Руски посматрачи тврде да је двоструко већи од Ланцета-3, са бојевом главом четири пута снажнијом и дометом четири пута већим. Овај проширени домет би омогућио дрону да погађа циљеве далеко изван линија фронта, потенцијално угрожавајући средства у позадини попут командних места или логистичких чворишта.

Уградња селекције циљева вођене вештачком интелигенцијом, наводно прво тестиране на дроновима Куб-СМ компаније Калашњиков, сугерише помак ка већој аутономији. Таква способност би омогућила дрону да идентификује и ангажује циљеве без сталног уноса оператера, карактеристика која би могла да смањи рањивост на електронско ометање – стални изазов у ​​Украјини, где обе стране користе софистициране системе за електронско ратовање.

Фото Танјуг/АП/Pavel Bednyakov

Серија Ланцет се стално развијала од свог борбеног дебија у Сирији у новембру 2020. године, где је коришћена против снага Тахрир ал-Шама у Идлибу. До јула 2022. године појавили су се видео снимци који приказују дронове Ланцет како погађају украјинске циљеве, укључујући ракетне системе С-300, тенкове Т-64 и хаубице М777 које је испоручио Запад.

Ове операције се често ослањају на извиђачке дронове за лоцирање циљева пре него што се Ланцет лансира, тактика која максимизира његову прецизност. Аеродинамички дизајн дрона, са двоструким крилима у облику слова X, побољшава маневарске способности и брзину, са пријављеном брзином понирања до 300 километара на сат.

Његови оптичко-електронски и ТВ системи за навођење омогућавају оператерима да контролишу терминалну фазу лета, осигуравајући прецизне ударе по покретним или утврђеним циљевима.

Руски извори тврде да Ланцет XXL задржава исплативост која је серију учинила привлачном. Са ценом од око 35.000 долара по јединици, према извештају руског стручњака за дронове Самјуела Бендета из Форбса из 2023. године, Ланцет нуди буџетски приступачну алтернативу традиционалним вођеним ракетама или ваздушним нападима.

Ова приступачност омогућава руским снагама да распореде дронове у великом броју, стратегија која се огледа у пријављених 3.247 инцидената у којима су учествовали Ланцет дронови, од којих је трећина сматрана успешном од стране руских посматрача. Иако овим бројкама недостаје независна верификација, оне указују на значајну улогу у контрабатеријским операцијама, циљајући украјинску артиљерију како би се ометала ватрена подршка.

Шири контекст развоја руских дронова открива усмерен напор да се прилагоди модерном ратовању. Од почетка сукоба у Украјини 2022. године, Русија је убрзала надоградњу својих беспилотних система. Ланцет-3М, или Производ 52, представљен 2023. године, имао је већу бојеву главу и побољшано електрооптичко навођење.

Новији Производ 53, представљен 2024. године, укључује склопива крила и систем за лансирање из цеви за брзо распоређивање, што указује на фокус Русије на скалабилност и лакоћу коришћења. У међувремену, Шахед-136 (Герањ), ирански дизајниран, који широко користе руске снаге, такође је доживео побољшања.

Украјинска обавештајна служба је 2024. године известила да је Шахед-136 добио надоградњу бојеве главе на приближно 90 килограма, што је значајно повећало његову разорну моћ.

Ова дешавања одражавају тренд ка већим, смртоноснијим дроновима способним да погоде циљеве велике вредности на већим удаљеностима.

У поређењу, пријављене могућности Ланцета XXL сврставају га у конкурентну класу са западном и израелском лутајућом муницијом. Амерички Свичблејд 600, на пример, нуди домет од око 40 километара и бојеву главу дизајнирану за противоклопне улоге, док израелски Хароп има домет већи од 100 километара и напредне аутономне функције.
Наведени домет Ланцета XXL од 200 километара би надмашио оба, иако његово ослањање на непотврђене могућности вештачке интелигенције поставља питања о његовој оперативној спремности.

За разлику од Свичблејда, који је преносив, или Харопа, који се лансира са специјализованих платформи, дизајн Ланцета наглашава свестраност у копненим, ваздушним и поморским циљевима, што је показао напад 2022. године на украјински патролни чамац Гјурза-М у Каховском вештачком језеру.

Тактичка употреба дронова Ланцета у Украјини илуструје њихове снаге и ограничења. Руске снаге обично користе дронове заједно са извиђачким средствима за лоцирање циљева, омогућавајући „Ланцету“ да се мота док се не укаже оптимална прилика за удар.

Овај приступ се показао ефикасним против стационарних или споро покретних циљева, као што је артиљерија током пауза у паљби. Међутим, украјинске контрамере, укључујући електронско ометање и физичке баријере попут „кавеза за одбрану“ направљених од жичане мреже или дрвених балвана, смањиле су ефикасност дрона у неким случајевима.
Слика из јануара 2023. коју је објавио Радио Либерти показала је дрон „Ланцет“ заплетен у такав кавез, не успевајући да детонира. Украјинске снаге су такође распоредиле мамце на надувавање и FPV дронове како би пресреле „Ланцете“ у лету, истичући текућу технолошку трку у наоружању.

Еволуција руских дронова одражава глобалне трендове развоја лутајуће муниције. Интеграција вештачке интелигенције, како се тврди за „Ланцет XXL“, поклапа се са напретком који се види у системима попут америчког „Феникс духа“ или пољског „Вармејта“, који дају приоритет аутономији за супротстављање електронском ратовању.
Нагласак на јефтиним, скалабилним решењима одражава помак ка приписивим системима – дроновима дизајнираним за употребу у великим количинама без значајног финансијског оптерећења. Овај приступ је у супротности са скупљим платформама попут крстарећих ракета, које, иако прецизне, немају могућност задржавања која дроновима омогућава да се прилагоде динамичним условима на бојном пољу.

Пријављена стопа успеха Ланцета, иако непотврђена, сугерише да он попуњава нишу између крстарећих ракета и традиционалних беспилотних летелица, нудећи равнотежу прецизности и приступачности.

Упркос пријављеном напретку, Ланцет XXL се суочава са скепсом због недостатка званичне потврде. Руски медији, укључујући извештај Росија-1 из јула 2023. године, истакли су повећану производњу Ланцет дронова у објектима попут преуређеног тржног центра у Ижевску, али детаљи о XXL варијанти остају оскудни.

Ослањање на стране компоненте, посебно кинеску електронику, компликује производњу. Анализа Института за науку и међународну безбедност из 2023. године открила је да је 80% подкомпоненти Ланцета-3 кинеског порекла, што изазива забринутост због способности Русије да одржи производњу под међународним санкцијама.
Ови изазови у ланцу снабдевања могли би да ограниче распоређивање напредних варијанти попут XXL, посебно ако тврдње о домету од 200 километара и могућностима вештачке интелигенције захтевају софистициранији хардвер.

Историјски контекст серије Lancet наглашава њено брзо прилагођавање борбеним потребама. Прво тестирани у Сирији, дронови су усавршени на основу повратних информација са бојног поља, што је довело до побољшања система навођења и дизајна бојеве главе.

До 2024. године, извозна варијанта Lancet-E, представљена на форуму „Армија 2024“, проширила је домет на 70-80 километара и додала термалне камере за ноћне операције. XXL, ако буде оперативан, означио би значајан скок, потенцијално изазивајући противваздушну одбрану противника деловањем на већим удаљеностима.

Његово пријављено коришћење вештачке интелигенције такође би могло да смањи оптерећење оператера, омогућавајући једном контролеру да управља више дронова – могућност на коју указује мрежно-центрични дизајн роја Product 53.

Значај Lancet XXL лежи у његовом потенцијалу да редефинише прецизне ударе. Ако су наведене спецификације тачне, могао би да циља средства која су се раније сматрала безбедним, приморавајући противнике да преиспитају одбрамбене стратегије. Међутим, одсуство независне верификације покреће сумње у његове тренутне могућности.

Да ли су пријављени напредак стварност или су покушај пројектовања снаге усред сталних ограничења у ланцу снабдевања? Одговори могу обликовати будућност муниције која се налази у непокретности, док војске широм света прате сукоб у Украјини тражећи лекције о ратовању дроновима.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК Тешка судбина наше истакнуте глумице

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице

ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.

25. 05. 2025. у 13:31

Коментари (0)

ШОК У ХРВАТСКОЈ: Ни Динамо Загреб, ни Хајдук Сплит! Бивши шпиц Звезде одвео аутсајдере до шампионске титуле у драми последњег кола!