ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ: У наредних 25 година се мења све
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп потписао је у петак извршну наредбу с циљем да се у наредних 25 година учетворостручи домаћа производња нуклеарне енергије, саопштила је данас Бела кућа.
Фото: Профимедиа
Наређење долази у тренутку када потражња за електричном енергијом расте услед процвата енергетски захтевних информатичких центара и вештачке интелигенције.
"Имамо довољно електричне енергије да победимо у трци унапређења вештачке интелигенције са Кином. Оно што урадимо у наредних пет година у вези са електричном енергијом одредиће следећих 50 година у индустрији", рекао је амерички министар унутрашњих послова Даг Бургум.
Ипак, мало је вероватно да би САД могле да учетвороструче производњу електричне енергије из нуклеарних електрана у временском оквиру који је одредила Бела кућа.
Сједињене Државе немају ниједан реактор новије генерације који комерцијално ради, а само су два нова велика реактора изграђена у последњих скоро 50 година.
Та два реактора, у нуклеарној електрани у Џорџији, завршена су са вишегодишњим кашњењењем и најмање 17 милијарди долара прекорачења иницијалног буџета.
Укупно 94 нуклеарна реактора обезбеђују око 19 одсто електричне енергије у САД, у поређењу са око 60 одсто из фосилних горива и 21 одсто из обновљивих извора, показују подаци Америчке управе за енергетске информације.
Препоручујемо
"ВРЕМЕ ВОЈНЕ ДОМИНАЦИЈЕ АМЕРИКЕ ЈЕ ГОТОВО" Венс: Избегаваћемо отворене сукобе
24. 05. 2025. у 00:33
"НАШИ РАЗГОВОРИ СА ЊИМА НЕ ВОДЕ НИКУДА" Трамп запретио ЕУ царинама од 50 одсто
23. 05. 2025. у 14:44
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!
ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.
04. 11. 2025. у 12:33
Коментари (0)