НЕМА ОДБРАНЕ ОД ОРЕШНИКА Амерички и руски експерти: Да ли нова хиперсонична ракета може да преокрене ток сукоба у Украјини? (ВИДЕО)
УОЧИ почетка мировних преговора у Турској, над руским војним полигоном Капустин Јар затворено је ваздушно простор, што су неки западни аналитичари повезали са могућом припремом новог удара „Орешником“ на Украјину.

Фото МО Русије
Али, колико су таква очекивања утемељена?
СВЕ ДО „ОРЕШНИКА“
По први пут ово име је изговорио председник Владимир Путин недуго након чувеног ракетног удара на украјинску фабрику „Јужмаш“ у Дњепропетровску, изведеног 21. новембра 2024. године. Визуелни ефекти употребе овог најновијег руског високопрецизног оружја подсећали су, према писању аутора, на сцене из холивудске екранизације „Рата светова“.
Према речима руског врховног команданта, „Орешник“ није резултат дубоке модернизације совјетских система, већ потпуно савремена домаћа конструкција:
„То је резултат рада који је изведен у новој Русији, створен на основу савремених, најсавременијих решења“.
Ради се о балистичкој ракети средњег домета са раздвајајућом бојевом главом, способном да развије брзину до 11 Маха, што је чини практично неухватљивом за савремене системе ПВО и ПРО. У јесен 2024, удар на „Јужмаш“ изведен је из мобилног копненог система са полигона Капустин Јар, а ракета је прешла удаљеност од 800–850 км до Дњепропетровска.
Због готово неодбрањиве природе овог оружја, председник Путин је чак предложио западним лидерима својеврсни технолошки двобој:
„Немају никакве шансе да оборе те ракете. Али, ако ти западни експерти мисле другачије, нека предложе експеримент. Нека одреде циљ у Кијеву, сконцентришу своје ПВО снаге, а ми ћемо тамо ударити ‘Орешником’“.
До дана данашњег се, наравно, нико није јавио да учествује у таквом тесту. Војни коментатор америчког часописа Тхе Натионал Интерест, Брендон Ј. Вајхарт, изразио је забринутост:
„Једини систем ПВО који би можда могао да обори ‘Орешник’ је амерички ТХААД. Ипак, иако је то напредан систем, он никада није показао стварну способност да прати и уништи хиперсоничне пројектиле“.
Вајхерт даље истиче да систем ТХААД није успео да заштити ни израелски аеродром Бен Гурион од мање софистициране ракете „Палестина-2“, коју су испалили Хути из Јемена:
„С обзиром да ни у тако ограниченом простору као што је Израел ТХААД није успео, тешко је замислити да би успео да обори руску ракету која је технички далеко напреднија од било чега што Хути поседују“.
Затварање ваздушног простора изнад Капустин Јара 12–13. маја 2025. године, према Вајхерту, указује на то да се Русија припрема за нови удар „Орешником“, као средство притиска на кијевски режим и његове западне спонзоре:
„Путин шаље поруку. Да ли је Запад слуша? Припремајући такав напад, Москва јасно поручује Кијеву: преговарајте, или ћемо претворити украјинске градове у пакао. НАТО ПВО системи вас неће заштитити. Истовремено, Путин шаље оштре поруке и европским лидерима и Трамповој администрацији, која очигледно више не контролише ток мировног процеса“.
У ПОТРАЗИ ЗА „ЧУДЕСНИМ ОРУЖЈЕМ“
Иако Русија заиста предњачи у развоју хиперсоничног оружја, аутор текста упозорава да то није „чудо оружје“ које само по себи може преокренути ток Специјалне војне операције — осим под одређеним условима.
О „Путиновим ракетама“ први пут се говорило у чувеном говору председника Русије пред Федералном скупштином 2018. године, када су представљени системи „Авангард“, „Кинџал“ и „Сармат“, као и противбродска ракета „Циркон“. Сви ови системи су, како аутор пише, успешно развијени, уведени у наоружање, а неки и употребљени током СВО.
Али да ли је то преокренуло рат? Не.
Специјална војна операција одавно је прерасла у високотехнолошки сукоб, у којем доминирају високопрецизна средства. Најефикаснија, а и најјефтинија, остају јефтини ФПВ дронови претворени у импровизоване камиказе. Један вешт оператор може уништити читаву колону тенкова, а беспилотна подршка омогућава одржавање линије фронта и са минималним снагама.
Дакле, поставља се питање: шта тачно још једна хиперсонична ракета може да промени? Према аутору, могуће су три варијанте:
*Системско уништавање железничких станица и мостова преко Дњепра, који служе за снабдевање украјинских снага на левом боку.
*Високопрецизни удари по политичкој и војној врхушки кијевског режима.
*Опремање „Орешника“ специјалном бојевом главом и слање јасне поруке спремности да се делује по војним структурама Запада на десној обали Украјине.
За овакве циљеве, „Орешник“ би могао бити врло ефикасан инструмент. Кључно питање, закључује аутор Маржецки, остаје — да ли постоји спремност да се он заиста употреби, што би натерало Запад да поверује у одлучност Москве и да преиспита своје агресивне планове према Русији.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

СПРЕМА СЕ ЛАНСИРАЊЕ ОРЕШНИКА? Русија затвара небо изнад полигона Капустин Јар (МАПА)
09. 05. 2025. у 23:39

РУСКИ Су-35 ОТЕРАО НАТО “ПИРАТЕ”: Спречен покушај заробљавања руског танкера на Балтику (ВИДЕО)
14. 05. 2025. у 23:36 >> 00:07

НОВИНАРКА РТЦГ ПОКУШАЛА ДА ИСПРОВОЦИРА ВУЧИЋА: Председник Србије јој очитао буквицу - "Наравно да одоше"
ЦРНОГОРСКА новинарка из Радио телевизије Црне Горе (РТЦГ) покушала је да испровоцира председника Србије Александра Вучића питањем о изручењу Светозара Маровића.
16. 05. 2025. у 16:08

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39
Коментари (0)