ПРВА РЕАКЦИЈА ПОСЛЕ ИСТОРИЈСКЕ ПОБЕДЕ: Огласила се Марин ле Пен
ПАТРИОТЕ оличене у Националном окупљању постигле су историјски резултат на изборима у Француској.
Фото ЕПА
Обраћајући се присталицама непосредно након што су објављене прве процене, Марин ле Пен из Националног окупљања рекла је да је демократија проговорила и додала да су грађани показали да желе да окрену страницу.
- Постоји потреба за апсолутном већином како би Жордан Бардела могао да постане премијер. Ниједан Француз неће изгубити права - рекла је она, позивајући присталице "на мобилизацију".
У првом кругу гласања за парламент странка коју воде Жордан Бардела и Марин ле Пен освојила је вечерас 33 одсто гласова. На другом месту је уједињена левица у Новом народном фронту са 28,5, а на трећем председничка коалиција Заједно са 22 одсто.
Појединачно по изборним местима припадници странке Жордана Барделе и Марин ле Пен су освојили одличан скор пред други круг. Прве процене дају Националном окупљању између 260 и 310 посланика у скупштини у којој је потребно 289 места за апсолутну већину.
Уједињеној левици се даје од 115 до 145 посланика, председничкој коалицији Заједно 90 до 120, а републиканцима и осталим десничарима од 30 до 50.
Ово се сматра историјским успехом Националног окупљања, имајући у виду да у савремено доба ниједна "национално-популистичка" странка у Француској није избила на прво место и налази се у ситуацији да би евентуално могла да формира владу.
Други круг избора биће одржан у недељу, 7. јула.
Препоручујемо
МАКРОН СВЕ ДУБЉЕ ТОНЕ: Нови резултати анкета не иду у корист председника Француске
24. 06. 2024. у 15:23
ОШТРА КРИТИКА ОРБАНА: Мађарски премијер послао поруку Ђорђи Мелони и Марин Ле Пен
14. 06. 2024. у 17:25
ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У БРИСЕЛУ? ЕУ убеђује Белгију да прихвати план који би разбеснео Русију, воде се разговори ван главне сале самита
ЕВРОПСКА комисија и Белгија тренутно воде интензивне разговоре ван главне сале самита како би усагласиле најосетљивије делове плана Европске уније за коришћење 210 милијарди евра замрзнуте руске имовине у корист Украјине, рекло је за Политико пет дипломата и званичника ЕУ упознатих са током преговора.
18. 12. 2025. у 16:38
"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!
ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.
17. 12. 2025. у 13:13
ВИДИТЕ СНИМАК - ШУТИРАЈУ ГА: Вујадин Савић нападнут у Београду - усред тржног центра (ВИДЕО)
БИВШИ фудбалер Црвене звезде наводно је нападнут у једном тржном центру у Београду.
18. 12. 2025. у 22:08
Коментари (1)