НАКОН ПРОВОКАЦИЈЕ БАЛОНИМА: Сеул одлучио да суспендује војни споразум са Пјонгјангом

Биљана Ристивојевић

03. 06. 2024. у 09:55

ЈУЖНОКОРЕЈСКИ председнички Савет за националну безбедност (НСЦ) одлучио је данас да суспендује војни споразум са Пјонгјангом из 2018. године док се не обнови међусобно поверење, као одговор на масовно слање балона са смећем из Северне Кореје у Јужну Кореју.

НАКОН ПРОВОКАЦИЈЕ БАЛОНИМА: Сеул одлучио да суспендује војни споразум са Пјонгјангом

Фото: Танјуг/АП

Савет је на састанку, на којем је оцењивана недавна серија провокација Северне Кореје, одлучио да предложи суспендовање Свеобухватног војног споразума на седници кабинета заказаној за уторак, преноси Јонхап.

Према предлогу, суспензија војног споразума би трајала "док се не обнови међусобно поверење између две Кореје", наведено је у саопштењу председничке канцеларије.

На састанку НСЦ-а је наведено да ће ова мера омогућити војну обуку у близини војне демаркационе линије и омогућити адекватније и хитније одговоре на севернокорејске провокације.

- Влада ће предузети све неопходне мере да заштити животе и безбедност наших грађана - истакнуто је у саопштењу председничке канцеларије.

Северна Кореја је од четвртка послала скоро 1.000 балона са смећем у Јужну Кореју у, како је саопштено у Пјонгјангу, кампањи против јужнокорејских активиста који шаљу балоне са пропагандним материјалом у којем се критикују севернокорејске власти.

Људских жртава у овој акцији није било, али пад неких балона изазвао је материјалну штету, наводи Јонхап.

Јужна Кореја јуче је најавила да ће ускоро предузети важне кораке одмазде против Северне Кореје која лансира балоне са смећем преко границе.

Неколико сати након тог упозорења, Северна Кореја је саопштила да ће привремено обуставити слање балона са смећем у Јужну Кореју, јавила је државна агенција КЦНА позивајући се на изјаву заменика министра одбране те земље.

У априлу 2018. године, тадашњи јужнокорејски председник Мун Џае Ин и врховни лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун састали су се у селу Панмунџом и потписали Панмунџомску декларацију, након чега је уследила заједничка декларација потписана у Пјонгјангу у септембру 2018. године.

Војни споразум, анекс заједничкој декларацији, потписан је 19. септембра 2018. године, како би се зауставила сва непријатељска војна дејства и успоставиле тампон зоне преко међукорејске границе на земљи, на мору и у ваздуху.

БОНУС ВИДЕО: ЗАКОПАНИ ЖИВИ: Операција спасавања 2000 људи у Папуа Новој Гвинеји

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.

11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39

Коментари (0)

СТИГЛЕ ПРВЕ НЕЗВАНИЧНЕ АНКЕТЕ, ЗАТВОРЕНА БИРАЛИШТА У МАЂАРСКОЈ: Срушен апсолутни рекорд на изборима