НОВИ ХАОС НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Војна база дигнута у ваздух, има мртвих - Огласили се Америка и Израел (ВИДЕО)
ЈЕДНА особа је погинула, а осам је рањено у експлозији која је потресла војну базу јужно од главног града Ирака, Багдада, коју користе ирачке Народне мобилизационе снаге (ПМФ), изјавио је званичник ирачког Министарства унутрашњих послова.
Фото: Твитер
Војни извор је рекао да су у нападу који се догодио касно у петак рањена три ирачка војна лица, преноси Гардијан.
Два безбедносна извора рекла су за Ројтерс да је експлозија последица ваздушног напада за који се не зна ко га је извео.
Према тим изворима, напад је био усмерен на штаб ПМФ-а у војној бази Калсо у близини града Искандарије, око 50 километара јужно од Багдада.
За сада нико није преузео одговорност за напад. ПМФ је првобитно био група наоружаних фракција, од којих су многе блиске Ирану, а касније су га ирачке власти признале као део званичних снага безбедности.
Фракције унутар ПМФ-а учествовале су у вишемесечном ракетирању и нападима дроновима на америчке снаге у Ираку након почетка сукоба Израела и Хамаса у Појасу Газе, али су обуставиле те нападе у фебруару.
САД и Израел: Не стојимо иза напада
Војска САД и Израел саопштили су да не стоје иза напада на војну базу јужно од главног града Ирака, Багдада, коју користе ирачке Народне мобилизационе снаге (ПМФ).
- САД нису извеле ваздушне ударе у Ираку - објавила је америчка Централна команда (ЦЕНТЦОМ) на платформи Икс, додајући да извештаји да су америчке снаге извеле тај напад "нису тачни".
Израелски званичник рекао је за Си-Ен-Ен да Израел није умешан у експлозије у Ираку које су се догодиле у петак увече. Међународне коалиционе снаге у Ираку, које предводе САД, такође су саопштиле да нису извеле никакве нападе у Ираку.
Препоручујемо
ШОЛЦ ПОСЛЕ НАПАДА НА ИРАН: Позивам на деескалацију сукоба у региону Блиског истока
19. 04. 2024. у 18:03
ИРАН НЕЋЕ ОДГОВОРИТИ: Окончани дректни међусобни сукоби Ирана и Израела
19. 04. 2024. у 16:42
БЛИНКЕН "ПЕРЕ РУКЕ" ПОСЛЕ НАПАДА НА ИРАН: Нећу да говорим, наш фокус је на деескалацији
19. 04. 2024. у 16:21
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!
ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.
04. 11. 2025. у 12:33
Коментари (0)