АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: Израел не преза ни пред чим - Напад на ирански конзулат могао би да гурне цео свет у хаос, удар на хуманитарце намеран
ИЗРАЕЛ је у понедељак гађао комплекс иранске амбасаде у Дамаску, у Сирији, убивши 16 људи, укључујући и високог команданта снага Иранског Корпуса Чувара Исламске револуције.
Фото: АП
Истог дана, дронови израелских снага (ИДФ) гађали су три возила Светске централне кухиње у Гази, убивши седам хуманитарних радника.
Како за Спутњик каже бивши амерички обавештајац Скот Ритер, ти су догађаји повезани.
-У периоду од недељу дана, свет је два пута био сведок безобзирном кршењу међународног права, норми и стандарда цивилизованих нација од стране државе Израел, рекао је Скот Ритер коментаришући двоструке нападе 1. априла у Сирији и Гази.
Напад у Дамаску наводно је био усмерен на високе официре Иранског Корпуса Чувара Исламске револуције (ИРГЦ) који делују у Сирији.
-Али чињеница да Израел на ове официре гледа као на легитимне мете не даје им дозволу да крше заштиту која се пружа овим структурама. Дипломатски имунитет је реалност, а овим зградама (конзулати, амбасаде) је дата неповредивост, заштита међународног права, а Израел се одлучио да то прекрши, нагласио је Ритер.
Како каже, последице напада на амбасаду тек треба видети, али на основу реакције и очекивања самог Израела, оне могу бити прилично озбиљне.
-А то би могло да баци не само регион већ и свет у хаос, превирања и сукобе, а све зато што је Израел одлучио да може да делује изнад закона, упозорио је бивши амерички обавештајац.
Што се тиче напада на возила која превозе хуманитарне раднике Светске централне кухиње у Гази, Ритер не прихвата израелска уверавања да су били случајни.
-Ово није била несрећа. Израелци тврде да је то била грешка, несрећа. Није била. Ови хуманитарни радници возили су се путем који је израелској војсци унапред саопштен и одобрен. Возили су се у три јасно обележена возила. А напад који се догодио није био само једнократни „пардон, нисмо хтели“. Била су то три намерна напада осмишљена да убију све који су били укључени у конвој, да не буде преживелих. И није их ни било, нагласио је Ритер.
Последице овог напада су, како каже, биле предвидиве.
-Готово одмах, бродови пуни хуманитарне помоћи су се окренули и одбили да истоваре свој терет у Гази из страха да ће их Израел напасти. Израел је постигао свој циљ. То је терорисање, застрашивање међународних хуманитарних група како не би пружиле помоћ неопходну за одржавање живота у Гази, јер је то оно што је израелска политика у Гази, рекао је Ритер.
Он очекује да ће се „израелски злочини и безобразно безакоње наставити“ све док Тел Авив не буде натеран да се суочи са последицама својих поступака, и све док је влада Бенјамина Нетанјахуа на власти.
-Ови злочини ће се наставити све док Израелу буде дозвољено да делује без икаквих последица, све док Сједињене Државе пружају дипломатско покриће Израелу у Савету безбедности Уједињених нација и докле је свет вољан да зажмури на злочине које је починила влада Бенјамина Нетанјахуа. Решење овог проблема је јасно: влада Бенјамина Нетанјахуа мора да оде и да буде постављена нова влада у Израелу која поштује међународно право, али пре свега она која поштује право слободног и независног палестинског народа да живи у палестинској држави која неће бити спаљена нелегалном окупацијом израелских војника и досељеника, резимирао је Ритер.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
"РУСИ, ИДИТЕ КУЋИ!" Језива политичка порука са трга у Будимпешти, Мађар већ почео да ради по налогу Брисела (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ политички заокрет у Мађарској најавио је лидер опозиционе Тисе Петар Мађар, који је после изборне победе поручио да земљу чека обнова пуног учешћа у Европској унији и НАТО, миран пренос власти и озбиљно преуређење државног врха.
13. 04. 2026. у 07:27
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала
На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.
11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39
Коментари (0)