МЕЛОНИЈЕВА ИЗГУБИЛА САРДИНИЈУ: Избори на једном од два највећа италијанска острва донели пораз владајућој партији председнице Владе у Риму

АЛЕКСАНДРА Тоде (55), кандидаткиња левог центра, Покрета пет звездица, којем се придружила и Демократска партија (ПД), победила је на регионалним изборима на Сардинији кандидата десног центра Паола Труција, градоначелника Каљарија, са 45,3 процента гласова, наспрам 45,1.

МЕЛОНИЈЕВА ИЗГУБИЛА САРДИНИЈУ: Избори на једном од два највећа италијанска острва донели пораз владајућој партији председнице Владе у Риму

Фото: ЕПА

Тиме је први пут од 2015. године леви центар победио на изборима у региону где је владала десница. Тодеову су подржале и мање партије, Савез зелених, Левица и мале листе.

По струци информатичар и дугогодишњи менаџер, Тодеова је потпредседница Покрета пет звездица, посланик у италијанској скупштини од 2022. и сматра се једном од водећих личности те партије. Била је заменик министра за економски развој у другој влади Ђузепеа Контеа.

У време кандидатуре дошло је до великих подела, чак и јавних расправа о предложеном кандидату из редова партија владине већине, па је дошло до парадокса у исходу. Италијанска браћа Ђорђе Мелони освојила су појединачно највећи проценат гласова 14,1 а Демократска партија 14 процената, док је само 7,8 добио Покрет пет звездица, али је донео на крају победу ПД.

Расту разлике

СМАЊУЈЕ се број региона у којима влада десни центар. Сада их је 16, а пет из редова левог центра. У 2024. одржавају се регионални избори у још четири региона, Абруцо, Пијемонт, Базиликатра и Умбрија, где сад влада десни центар.

С обзиром на то да је највише гласова стигло из редова ПД, њен лидер Ели Шлајн велича победу: "Ми смо прва партија на острву. За две недеље можемо да победимо и у Абруцу". Највећи губитник је Лига Матеа Салвинија која је освојила појединачно само 25.589 гласова.
Аналитичари сматрају да "ова победа није резултат од националног значаја, али је први, непогрешиви сигнал, јер се први пут од септембарских избора 2022, од када је на власти десни центар, види регионални пораз Ђорђа Мелони, која губи више од савезника".

Егзалтација лидера Пет звездица Контеа је велика: - Сардинија је изабрала нашу Александру Тоде, она је први регионални председник Покрета пет звездица, прва жена на тлу Сардиније. Грађани острва затворили су врата Мелонијевој и њеним савезницима и отворили алтернативу. Не побеђује се увек бахатошћу оних који, као Мелонијева, намећу кандидате и излазе на сцену са монолозима препуним обећања, а не ангажују се и не слушају проблеме грађана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.

31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)

НЕОДГОВОРНИ возач "хонде" блокирао је недавно улицу испред мумбајског тржног центра Локхандвала, међутим када су остали возачи пришли да га питају га како се то понаша и затраже од њега да склони возило, уследио је прави шок.

31. 07. 2025. у 17:34

Коментари (0)

ЈЕДИНО РЕШЕЊЕ: Шешељ открио шта држава хитно мора да уради