ЛАВРОВ ПОРУЧИО ИЗ ПЈОНГЈАНГА: Односи Северне Кореје и Русије су се подигли на нови стратешки ниво

Дејана Калинић
Дејана Калинић

19. 10. 2023. у 07:31

ПОСЛЕ септембарског састанка руског и севернокорејског лидера Владимира Путина и Ким Џонг Уна, односи две земље су се подигли на квалитативно нови, стратешки ниво, изјавио је данас у Пјонгјангу руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

ЛАВРОВ ПОРУЧИО ИЗ ПЈОНГЈАНГА: Односи Северне Кореје и Русије су се подигли на нови стратешки ниво

FOTO: Tanjug/AP

- После значајног самита председника Русије Владимира Путина и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна у космодрому Восточни 13. септембра, можемо са сигурношћу рећи да су ови односи достигли квалитативно нови, стратешки ниво - рекао је Лавров, на почетку разговора са севернокорејском министарком спољних послова Чое Сон Хуи, преноси ТАСС.

Руски министар, који борави у посети Пјонгјангу, подсетио је да је пре 75 година тадашњи Совјетски Савез први признао младу корејску државу након ослобођења од колонијалне доминације Јапана и после тога помогао Северној Кореји да развије националну економију, науку, културу и образовање.

ФОТО: Танјуг/АП

- Увек ћемо се сећати непроцењивог доприноса развоју наших односа који је дао друг Ким Ил Сунг, а касније и друг Ким Џонг Ил - нагласио је Лавров.

Севернокорејска министарка је приметила да „чести састанци министара спољних послова две земље, који помажу у јачању пријатељских веза, служе као доказ да се билатерални односи Северне Кореје и Русије, који имају дугу историју пријатељства, развијају на динамичан, снажан начин".

Она је навела да ће њени разговори са руским колегом „постати важна фаза у смислу имплементације споразума” које су Ким и Путин постигли у септембру, наводи ТАСС.

БОНУС ВИДЕО: РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.

07. 05. 2025. у 21:01

ТО ЈЕ СКАНДАЛ! Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.

07. 05. 2025. у 15:26

Коментари (0)

НАСМЕЈАЛА СВЕ ДО СУЗА: Сабаленка добила најчудније питање, ево какав је одговор уследио (ВИДЕО)