ШЕСТ ДРЖАВА ЗВАНИЧНО ПОЗВАНО ДА СЕ ПРИДРУЖИ БРИКС-У: Постигнут консензус о првој фази у процесу проширења

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Иран, Аргентина, Египат и Етиопија су званично позвани да се придруже БРИКС-у, саопштио је председник Јужноафричке Републике Сирил Рамафоса.

ШЕСТ ДРЖАВА ЗВАНИЧНО ПОЗВАНО ДА СЕ ПРИДРУЖИ БРИКС-У: Постигнут консензус о првој фази у процесу проширења

Фото: Пиксабеј

 - Лидери земаља БРИКС-а су донели одлуку да позову Аргентину, Египат, Иран, Етиопију, Уједињене Арапске Емирате и Саудијску Арабију да постану пуноправне чланице организације -  рекао је он.

Истакао је да је постигнут консензус о првој фази у процесу проширења, као и да ће остале фазе након тога уследити.

 - Дошао је глобални тренутак за коришћење локалних валута, алтернативних финансијских процедура и алтернативних плаћања - додао је он.

Према његовим речима, БРИКС је спреман да тражи могућности за побољшање стабилности, поузданости и интегритета светске финансијске архитектуре.

Ових шест земаља ће постати чланови организације 1. јула 2024. године.

Председник Бразила Луис Инасио Лула да Силва је истакао да у будућности постоји могућност за чланство нових држава, као и да су лидери БРИКС-а разрадили критеријуме за њихов пријем.

Честитао је новим чланицама улазак у БРИКС и рекао да ће сада БДП БРИКС-а износити 37 одсто глобалног БДП-а, као и да ће БРИКС чинити 46 одсто глобалног становништва.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

ИСПАО СА РОЛАН ГАРОСА, А ДВА ДАНА КАСНИЈЕ... Новак Ђоковић сазнао добру вест