АКО ПОЧНЕ РАТ КИНЕ И АМЕРИКЕ, НИКОМЕ НЕЋЕ БИТИ ДОБРО: Кисинџер у Пекингу разговарао са генералом Ли Шанфуом
ИСТОРИЈА показује да САД и Кина не могу себи дозволити да се међусобно третирају као противници, саопштио је бивши амерички државни секретар (1973-1977) Хенри Кисинџер на састанку са шефом Министарства одбране НР Кине Ли Шанфуом.
Фото: Профимедиа/Илустрација
Према речима бившег америчког државног секретара, историја и пракса стално доказују да Кина и САД не могу себи дозволити да третирају једно друго као непријатељи, истичући да ако ове земље уђу рат, то неће довести ни до чега доброг ни за једну ни за другу страну.
Кисинџер је такође приметио да разумевање и правилно управљање америчко-кинеским односима захтевају широко размишљање и филозофски приступ.
Он је позвао обе стране да покажу мудрост и почну да раде заједно, а ресоре одбране две земље да учине све да се билатерални односи поново обнове.
Почетком 1970-их Кисинџер је активно промовисао нормализацију америчко-кинеских односа. Конкретно, захваљујући његовим напорима 1972. године, догодила се прва посета америчког председника Ричарда Никсона Кини.
Међутим, Пекинг је Вашингтону јасно ставио до знања да састанак ометају америчке санкције против Ли Шангфуа, које су на снази још од 2018. године, због куповине руских борбених авиона Су-35 и противваздушних ракетних система С-400.
У то време био је шеф одељења за наоружање Заједничког штаба Централне војне комисије НР Кине. Ли Шангфу је у марту постао шеф Министарства одбране земље.
Пекинг није јавно покренуо тему санкција. Истовремено, кинеско Министарство одбране је саопштило да америчке власти "треба да исправе своје грешке и створе неопходне услове за комуникацију између шефова одбрамбених ресора САД и Кине".
БОНУС ВИДЕО: ХЕЛИКОПТЕР Ка-52 - Припрема посаде за извођење дејстава у области Красног Лимана
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: ЕУ планира фонд за попуну војних залиха Украјине;САД негира умешаност у напад на Кримски мост (ФОТО/ВИДЕО)
18. 07. 2023. у 07:11 >> 23:22
ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поставио је рекорд у најдужем говору о стању нације, који је трајао један сат и 50 минута, надмашивши рекорд који је Бил Клинтон поставио током свог последњег обраћања 2000. године.
25. 02. 2026. у 07:31
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (1)