КРЕМЉ РЕАГОВАО НА НОВИ СТОЛТЕНБЕРГОВ МАНДАТ: "То неће ништа променити пошто нема односа"
ЗАДРЖАВАЊЕ Јенса Столтенберга на месту генералног секретара НАТО-а неће променити ништа у односима Руске Федерације и Алијансе, пошто ти односи не постоје, изјавио је за РИА Новости заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко.
Фото: ЕПА/Профимедиа/илустрација
Столтенберг је у уторак најавио да ће остати на функцији још годину дана, до 1. октобра 2024. године. Тако су Столтенбергу, који је на челу блока од октобра 2014. године, по четврти пут продужена овлашћења.
- То неће ништа променити, пошто данас нема односа - рекао је Грушко у интервјуу агенцији.
Столтенберг је раније рекао да не планира да ради као генерални секретар НАТО-а после септембра 2023. године. Истовремено, медији су пренели да он није могао да пронађе наследника у протеклих годину дана због несугласица између савезника, па је одлучено да задржи своју функцију.
Столтенберг је требао да напусти фотељу генералног секретара 1. октобра 2022. године, али су у марту 2022. лидери земаља Алијансе током самита одлучили да му продуже мандат до 30. септембра 2023. године у контексту догађаја око Украјине.
Генерални секретар НАТО-а са најдужим стажом у историји Алијансе био је Холанђанин Јозеф Лунс, који је на тој функцији био 13 година од 1971. године. Столтенберг са деветогодишњим мандатом је и даље на другом месту, пренела је РИА.
БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ - Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ О УКРАЈИНСКОМ ПВО: Кијев треба да буде основ за европски небески штит
03. 07. 2023. у 23:42
НА ЈОШ ГОДИНУ ДАНА: НАТО очекује да ће сутра бити продужен мандат Столтенбергу
03. 07. 2023. у 22:30
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
АМЕРИКАНАЦ ЈАСАН: "Украјинци, приватно, признају да ће изгубити Доњецк, али..."
ПОТПРЕДСЕДНИХ САД Џеј Ди Венс изјавио је данас да су територијална питања кључна тачка спорења у преговорима.
22. 12. 2025. у 19:29
Коментари (1)