ЦЕНЕ У ЕВРОПИ ОБАРАЈУ РЕКОРДЕ: Немачка прва на удару
ИНДЕКС потрошачких цена (ЦПИ) у Европи измакао је контроли, јер су цене неких основних животних намирница, попут млека и воћа, достигле рекордни ниво током прошле године, пренео је шпански "Ел Паис".

Фото: Профимедиа
Како наводи лист, литар млека се у супермаркету у Мадриду продаје за 90 центи, у Лондону за 92 цента, у Берлину за 1,05 евра, а за 1,54 евра у Паризу.
Цена килограма јабука креће се између 1,46 евра у Риму, до 2,69 евра колико је у Бриселу.
Стопа раста ЦПИ се у јануару у ЕУ попела на 18,4 одсто на годишњем нивоу, а у чак у 14 земаља повећање је било и веће, као на пример у Немачкој, са повећањем од 20,5 одсто и Португалу, са 21,1 одсто.
У другим земљама повећање је изнад 10 одсто: у Шпанији 15,5 одсто, у Француској 14,4 одсто, а у Италији 12,6 одсто.
Повећање цена нарушило је куповну моћ грађана и отворило дебату како се суочити са проблемом и да ли неко у прехрамбеном сектору злоупотребљава ситуацију.
Стручњаци се углавном слажу да је пораст цена изазван комбинацијом више фактора.
У истраживању Унверзитета Архус из Данске наводи се да и поред пада цена електричне енергије, цене хране у Европи настављају да расту, тако да сада 52 одсто више потрошача обраћа пажњу на цене него пре пандемије, а 31 одсто више него 2020. године; 54 одсто потрошача сматра да је сукоб у Украјини главни узрок скока цена, а 48 одсто је мишљења да се повећање трошкова лоше распоређује и да је сукоб ''омогућио дистрибутерима и произвођачима да остваре већи профит'', преноси "Ел Паис".
Немачка, са највећом економијом у еврозони, једна је од земаља која највише испашта због раста цена хране. Један од узрока лежи у проблему са којим Европа покушава да изађе на крај, а то је затварање пластеника током зиме због повећане цене енергената.
Осим тога, ограничен извоз производа из Марока утицао је на несташицу воћа и поврћа у Великој Британији.
Како наводе стручњаци, све то је довело до још веће потражње за производима из Алмерије и Мурсије, такозваних воћњака Европе.
Извори Ел Паиса у прехрамбеној индустрији наводе да је производња краставаца и паприке опала, док су цене последњих месец дана порасле 120 одсто за краставце, 104 одсто за паприке и 60 одсто за парадајз, али наводе да постоје изгледи да се ситуација нормализује у наредним седмицама.
(РТ)
Препоручујемо

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (3)