ПУТИН ОПОЗВАО ДЕКРЕТ О СУВЕРЕНИТЕТУ МОЛДАВИЈЕ: Придњестровље мења руску спољну политику
РУСКИ председник Владимир Путин опозвао је декрет из 2012. који је делимично подржавао суверенитет Молдавије у решавању будућности Придњестровља, сепаратистичког региона који се граничи с Украјином и у коме је Русија стационирала трупе. Декрет је оличење је руске спољне политике од пре 11 година, која је подразумевала ближе односе с ЕУ и САД.
Фото: Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Њиме се Русија својевремено обавезала на тражење начина за решавање сепаратистичког питања "на темељу поштовања суверенитета, територијалног интегритета и неутралног статуса Молдавије у одређивању посебног статуса Придњестровља". Овај регион прогласио је независност 1990. године, годину дана пре распада СССР, због страха да ће се Молдавија ујединити с Румунијом. Након кратког рата Молдавије са сепаратистима 1992, у протеклих 30 година, није било насиља с руским "мировним снагама" још распоређеним на малој територији, који нема међународно признање.
Наредба којом се поништава документ из 2012. објављена је на сајту Кремља, уз образложење да је одлука донета да би се "обезбедили национални интереси Русије у светлу дубоких променама у међународним односима".
Молдавски председник заједничке контролне комисије у безбедносној зони око Придњестровља Александру Фленчеа, рекао је да отказивање не значи да Путин напушта појам молдавског суверенитета. "Указ је политички документ који спроводи концепт спољне политике Русије. Молдавија и Русија имају основни политички споразум који предвиђа узајамно поштовање територијалног интегритета наших земаља", рекао је Фленчеа.
Кремљ је саопштио да су односи Русије са Молдавијом, чије је руководсто обећало да ће наставити са настојањима да се придружи ЕУ, веома напети и оптужио ову земљу да спроводи антируску политику. МИП Молдавије "ће пажљиво проучити документ". Смештену између Румуније и Украјине, Молдавију, једну од најсиромашнијих држава у Европи, од 2020. предводи председница Маја Санду уз снажну подршку САД и ЕУ. Амерички председник Џозеф Биден састао се са њом у Пољској и обећао даљу подршку.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.
15. 07. 2026. у 20:30
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ВОДИТЕЉКА ГОДИНАМА НЕ СПАВА СА МУЖЕМ: "То је за мене трауматично!"
ВОДИТЕЉКА са супругом већ годинама не спава у истом кревету...
14. 07. 2026. у 11:17
Коментари (0)