"ШТО ПРЕ, НЕ МОРАЈУ ЗАЈЕДНО" Столтенберг апелује да Финска и Шведска уђу у НАТО
ГЕНЕРАЛНИ секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је данас да је важније да Финска и Шведска буду примљене у НАТО што пре, него да буду примљене заједно. "Главно питање није да ли се пријем Финске и Шведске као пуноправних чланица ратификује заједно, већ да буде ратификован што је пре могуће", рекао је Столтенберг пре састанка министара одбране НАТО-а у Бриселу.
Фото: AP Photo/Bernat Armangue
Како преносе светске агенције, Столтенберг је поновио да су све државе чланице гласале за улазак Финске и Шведске у НАТО, сем Мађарске и Турске. Турски председник Ердоган је раније овог месеца изјавио да Турска подржава кандидатуру Финске за НАТО, али не подржава Шведску.
Анкара захтева да обе земље заузму тврђи став против Курдистанске радничке партије, коју Турска сматра за терористичку организацију. Две земље су поднеле захтев за улазак у НАТО након почетка рата у Украјини у фебруару прошле године и њихово чланство су одобриле све државе чланице осим Мађарске и Турске. Западни званичници су потврдили да би више волели да обе земље у исто време уђу у НАТО, делом зато што би било лакше интегрисати их у исто време у војне структуре.
Препоручујемо
ЖЕНА ДОЛАЗИ НА ЧЕЛО НАТО-А? Могуће и да ће бити изабран неко ван Европе
14. 02. 2023. у 09:44
БЕРБОКОВА ПОРУЧИЛА ТУРСКОЈ И МАђАРСКОЈ: Пустите Шведску и Финску у НАТО!
13. 02. 2023. у 21:10
ШТА ЋЕ БИТИ СА УКРАЈИНСКОМ ВОЈСКОМ ПОСЛЕ РАТА? Из врха НАТО открили план
13. 02. 2023. у 18:15
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
СТРАВИЧАН СНИМАК: Питон од шест метара му се обмотао око врата - повукао га у воду са чамца (ВИДЕО)
ИНЦИДЕНТ се догодио на острву Борнео у Индонезији током речног путовања.
09. 11. 2025. у 09:25
Коментари (1)