ВАШИНГТОН ПРОВОЦИРА КИМ ЏОНГ УНА: Амерички носач авиона стигао у Јужну Кореју - опасне игре нуклеарних сила
АМЕРИЧКИ носач авиона стигао је данас у Јужну Кореју, први пут после отприлике четири године, са намером да се придружи другим војним бродовима у демонстрацији силе која треба да пошаље поруку Северној Кореји.

Фото: Профимедиа
УШ Роналд Реган и бродови из пратеће ударне групе пристали су у поморску базу у јужном лучком граду Бусану, наводи британска агенција.
Долазак носача авиона у Јужну Кореју, први пут од 2018. године, представља најзначајније распоређивање трупа САД до сада, и део је новог покушаја да се са више америчких „стратешких средстава“ у тој области одврати Северна Кореја, наводи британска агенција.
Командант ударне групе контраадмирал Мајкл Донели рекао је новинарима на броду да је ова посета била дуго планирана и да је осмишљена да изгради односе са јужнокорејским савезницима и подстакне интероперабилност између морнарица.
- Остављамо поруке дипломатама - рекао је Донели, на питање да ли је то сигнал Северној Кореји, али је додао да су "заједничке вежбе осмишљене како би се обезбедило да савезници могу да одговоре на претње било где и у било ком тренутку".
Јужнокорејски председник Јун Сук Јол залаже се за више заједничких вежби и других демонстрација војне моћи као упозорење Северној Кореји, која је ове године извела рекордан број ракетних тестова, након што су пропали преговори да ова земља одустане од нуклеарног оружја и развоја ракета.
Посматрачи тврде да се Пјонгјанг такође спрема да настави нуклеарна тестирања по први пут од 2017.
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: Мађарска против антируских санкција, Бајден - Никада нећемо признати референдуме (ФОТО/ВИДЕО)
23. 09. 2022. у 07:16 >> 22:56

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (1)