ШТА СУ СВЕ АМЕРИКАНЦИ ДАЛИ КИЈЕВУ: Пентагон објавио списак војне помоћи послате у Украјинју

П. З. С. / риа.ру

17. 06. 2022. у 18:37

ПЕНТАГОН је објавио извештај о војној помоћи пруженој Кијеву: од почетка руске специјалне операције у Украјини, обим такве подршке достигао је 5,6 милијарди долара, а од дана када је председник САД Џо Бајден ступио на дужност – 6,3 милијарде долара.

ШТА СУ СВЕ АМЕРИКАНЦИ ДАЛИ КИЈЕВУ: Пентагон објавио списак војне помоћи послате у Украјинју

Фото Танјуг/АП

Москва је више пута скренула пажњу на опасност да западне земље повећају испоруке оружја Украјини. Амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов упозорио је да милитаризација Украјине директно угрожава интересе европске и глобалне безбедности. Упркос овим упозорењима, САД су ове недеље најавиле доделу још једне транше војне помоћи Кијеву за око милијарду долара.

Како Пентагон наводи у свом извештају, војна подршка која је већ пружена Украјини укључује:
— више од 1,4 хиљаде МАНПАДС Стингер;
— преко 6,5 хиљада противоклопних система Јавелин;
- преко 20 хиљада противоклопних система других типова;
— више од 700 беспилотних летелица Switchblade;
-126 хаубица 155мм и 260.000 граната за њих;

Фото:Јутјуб принтскрин/Military Archive


—108 тактичких возила за вучу ових артиљеријских оруђа;
-20 хеликоптера Ми-17;
-200 оклопних транспортера М113;
— преко 7.000 комада малокалибарског оружја и више од 50 милиона комада муниције за њих;
— око 75 хиљада комплета панцира и шлемова;
—121 беспилотни авионски систем Phoenix Ghost;
- копнене противбродске крстареће ракете "Харпун".

Харпун, Фото Архива


Помоћ Пентагона је такође укључивала опрему за хемијску, радиолошку и биолошку заштиту, медицински материјал, безбедне комуникационе системе, експлозиве, „хиљаде“ уређаја за ноћно осматрање, услуге сателитске комуникације и финансирање украјинске војне обуке и одржавања.

Последњи пасус документа који је објавио Пентагон садржи сада већ рутинску формулацију да ће САД „наставити да раде са савезницима и партнерима на идентификацији и пружању Украјини додатних могућности за самоодбрану“.

У мају је председник Џо Бајден потписао закон о Ленд-Леасеу за Украјину. Документ, који су одобрила оба дома Конгреса, осмишљен је да додатно поједностави пружање војне помоћи Кијеву.

У позадини руске специјалне операције за заштиту Донбаса, која је почела 24. фебруара, САД и НАТО савезници настављају да упумпавају оружје Украјини. Москва је више пута изјављивала да снабдевање западним оружјем само продужава сукоб, а транспорт њиме постаје легитимна мета.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ РУСКЕ ТЕНКОВЕ У АКЦИЈИ: Снимци ДНР приказују нападе на положаје украјинске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.

17. 04. 2026. у 13:13

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (1)

Мелина Џиновић се сутра удаје: Ово су детаљи венчања са милионером у Монаку - славље траје три дана