ПЕНТАГОН: САД су помогле 46 биоистраживачких објеката у Украјини

СЈЕДИЊЕНЕ Државе су пружиле правну подршку за 46 биолошких објеката у Украјини у последњих 20 година у оквиру мирољубивих медицинских и пољопривредних пројеката, саопштио је Пентагон.

ПЕНТАГОН: САД су помогле 46 биоистраживачких објеката у Украјини

Фото: Танјуг/АП


Селектоване информације о сарадњи две земље објављене су након што су руске власти више пута оптужиле САД за војно-биолошку активност на украјинској територији.
-Сједињене Државе раде на побољшању биосигурности и заштите Украјине, ефикасности надзора људи и животиња, пружајући подршку за 46 украјинских цивилних лабораторија, здравствених установа и центара за дијагностику болести током протекле две деценије, наводи се у саопштењу за јавност.

Пентагон је уверио да је сарадња била транспарентна, да се одвија у складу са нормама америчког, украјинског законодавства и међународног права, често у партнерству са мултилатералним структурама, укључујући Светску здравствену организацију.

У саопштењу се наводи да Украјина нема војно оријентисане нуклеарне, хемијске или биолошке програме, а њене лабораторије се не разликују од сличних медицинских и научних установа широм света.

Американци су додали да су Пентагон и Стејт департмент финансирали програме за промовисање претварања бивших совјетских војних биолошких објеката широм распаднутог СССР-а у „мирнодопске јавне здравствене установе“.

-САД су, кроз међународну сарадњу, такође радиле на елиминисању других биолошких претњи на територији бившег Совјетског Савеза. Укључени су стручњаци из области биологије, биолошке безбедности, јавног здравља и сродних области из целе америчке владе, саопштење је речено.

-Ови напори су допринели развоју надзора и проширењу мирољубиве сарадње у биолошким истраживањима између научника бившег Совјетског Савеза и глобалне научне заједнице у складу са међународним стандардима безбедности, заштите, непролиферације и транспарентности, наводи се у документу.

Заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков рекао је у мају да „откривене чињенице војне биолошке активности САД у Украјини указују на то да функционисање биолошких лабораторија на територији ове земље, укључујући јединице санитарно-епидемиолошког одељења војног ресора Украјине, је био усмерен на побољшање патогених својстава узрочника куге, антракса, колере и других смртоносних болести“.

БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ДЕЈСТВО РУСКЕ АВИЈАЦИЈЕ: Напад на утврђене положаје украјинске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.

15. 07. 2026. у 20:30

Коментари (3)

СВЕТСКИ ДАН ВЕШТИНА МЛАДИХ:  Указивање на значај оспособљавања младих за запошљавање, достојанствен рад и предузетништво