УКРАЈИНА "ПОСТРОЈАВА" ЕУ? Да ли је сукоб са Русијом "прозор прилика" за заједничку армију
РАТ у Украјини прилика је за ЕУ да коначно почне да реализује своју идеју о заједничким војним снагама, у далеко ширем обиму од онога који данас постоји.

Фото АП
Имајући у виду да питање одбране спада у националне надлежности, а не под "кишобран" ЕУ, идеја је да се створи координација између 27 војски, да би биле ефикасније и оперативније. Такође, и да се из националних буџета издваја више средстава за војне потребе.
Потпредседник ЕК и високи представник за спољну и безбедносну политику Ђузеп Борељ је недавно навео пример европске војне разједињености, чињеницом да САД у својим снагама имају један тип тенкова, а ЕУ чак дванаест. Такође, многе чланице спроводе паралелну логистику, па у таквим условима долази до значајног дуплирања снага и средстава која би могла паметније да се уложе.
Европска одбрамбена агенција већ је урадила извештаје на тему шта би требало да се промени, а последњи се очекује већ за неколико месеци, када би коначно, по очекивањима из Брисела, требало да се крене у акцију.
Анализа недостатака у улагањима у одбрану говори о стању технике европских одбрамбених способности и разлици између онога што постоји и како би то требало да буде, истакао је Борељ.
Борељ је поручио да ЕУ мора сама да учини нешто за своју одбрану и да преузме одговорност, а не да чека да јој у помоћ прискачу НАТО и САД.
Од земаља чланица се тражи да прекину са смањивањима буџета за војне потребе. Израчунато је да би ЕУ, да је трошила од 2008. године до сада исто колико и пре економске кризе, потрошила 160 милијарди евра више за одбрану.
- Сада видимо да тих 160 милијарди недостају - поручио је недавно Борељ.
Европски шеф дипломатије је упоредио улагања САД и ЕУ, истакавши да су чланице Уније своје заједничке издатке за одбрану у наведеном периоду увећале за 20 одсто, а САД чак три пута више - 66 одсто.
Заједничке инвестиције у одбрану унутар ЕУ износе тренутно свега 11 одсто, а Брисел очекује да то буде чак 35 одсто.
ЗАЈЕДНИЧКА И "НАМЕНСКА"
Једна од идеја је да се на овај начин покрене јединствена војна индустрија, да се не би доводила у питање компатибилност оруђа у употреби на различитим територијама које покрива Брисел.
Истовремено, у ЕУ очекују да би на овај начин могли више да помогну и Украјини, пошто су већ дошли у ситуацију да морају да обнове залихе, услед до сада послате помоћи овој земљи.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (1)