ФИНЦИ ОД СУТРА БЕЗ ГАСА: Гаспром прекида испоруке Гасуму јер нису платили испоруку плавог енергента у априлу
ГАСПРОМ експорт није добио уплате за испоруку у априлу од финског Гасума на крају радног дана 20. маја, саопштила је компанија.

Фото АП
Од 21. маја Гаспром експорт престаје испоручивање гасом финском Гасуму.
Фински Гасум обавештио је руску компанију да покрета арбитражни поступак по уговору о снабдевању гасом, због захтева за плаћање у рубљама.
Москва је од 1. априла почела да прима плаћање гаса од непријатељских држава у рубљама како би се извукла из обрачуна у доларима и еврима. Председник Владимир Путин је појаснио да ће се одбијање пословања у руској валути сматрати неиспуњењем обавеза по уговорима.
Гаспром је од 27. априла обуставио извоз горива у Бугарску и Пољску због неплаћања. Истовремено, компанија је упозорила да ће смањити транзит ка другим земљама ако Софија и Варшава почну илегално узорковање горива.
После почетка руске специјалне операције демилитаризације и денацификације Украјине, Запад је појачао санкциони притисак на Москву. Многе земље су најавиле замрзавање руске имовине, а позиви да се напусте енергенти су све гласнији. Све се то већ претворило у проблеме за САД и Европу, што је изазвало повећање цена горива и хране.
БОНУС ВИДЕО: ДАН КАДА ЈЕ КОНАЧНО ЗАТВОРЕН ЧЕРНОБИЉ - Последице нуклеарне катастрофе трајаће 24.000 година
Препоручујемо

СТОТИНЕ МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА СМРЗАВАЊЕ: План Брисела за ослобађање зависности од Русије
19. 05. 2022. у 06:00

БУГАРСКИ ЕКСПЕРТ О ГАСУ: Софија не плаши Москву, стижу два америчка танкера у јуну
18. 05. 2022. у 00:13

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)