МЛАДЕ У ХРВАТСКОЈ УЧЕ ДА МРЗЕ СРБЕ: Загреб континуирано индоктринира нову усташку младеж

У ХРВАТСКОЈ је сва мржња уперена према Србима, а најновији претећи графити код школе у Сплиту резултат су континуиране индоктринације омладине, рекао је директор Информационо-документационог центра "Веритас" Саво Штрбац.

МЛАДЕ У ХРВАТСКОЈ УЧЕ ДА МРЗЕ СРБЕ: Загреб континуирано индоктринира нову усташку младеж

Фото: Принтскрин

Он је навео да је новембар, када у Хрватској обележавају "дане сећања на Вуковар и Шкабрњу", још један месец у којем се Срби скривају по подрумима или беже у Србију, јер је сва мржња уперена према њима.

Штрбац је напоменуо да чак и лидер проусташког Домовинског покрета Иван Пенава каже да није лако бити Србин у Хрватској.

- Србима је најтеже зато што је све усмерено против њих. У Хрватској праве тај производ са грешком - омладину која учи од прешколског узраста па све док се не формира кроз школовање, да су Срби лоши, да мрзе Хрватску, да су је рушили и убијали Хрвате - каже Штрбац.

Он је навео да је резултат тога и група мушакараца која је у Сплиту насилно прекинула програм Дана српске културе, увикујући усташки поздрав "За дом спремни!" и вређајући учеснике на националној основи.

- Производ свега је да се добије човек који 30 година после рата не види ништа лоше у томе што ради, јер "то су Срби, а они не смеју да у новембру певају српске песме" - рекао је Штрбац.

Штрбац каже да ће 18. новембра, као и претходних година бити организована такозвана "колона сећања", на челу које се традиционално, међу заставама Хрватске налазе и заставе ХОС-а са усташким ознакама.

- У "колони сећања" биће цела Хрватска, ту ће бити и председник јер ту се исказује ко је Хрват, а ко није, а на челу буду заставе међу којима и усташке. Они кажу то су ХОС-овске, међутим, они су имали све усташке ознаке - каже Штрбац.

Он оцењује да су најновији догађаји у Сплиту рефлекција округлог стола о Јасеновцу одржаног у Хрватском сабору, на којем је извршен покушај рехабилитације усташтва.

Штрбац истиче да у Хрватској, упркос тврдњама председника Хрватског сабора да нема правног начина да забрани такве скупове, у ствари нема политичке воље да се то забрани, а да председник Владе Андреј Пленковић кокетира са заговарачима проусташтва.

- Пленковић кокетира са (проусташки настројеним) чланством, јер изборе у Хрватској добија онај ко придобије већину бирача, међу којима има доста верника, који су под утицајем цркве поклоници, поштоваоци усташтва - закључује Штрбац.

На школској дворани на Плокитама у Сплиту јутрос су осванули графити "Убиј Србина" и "Мрш из Хрватске", уз усташко слово "У".

Ово је други случај отворене мржње према Србима у Сплиту ове седмице, након што је у понедељак, 3. новембра, стотињак мушкараца обучених у црно, од којих је већина била маскирана, прекинуло програм "Дана српске културе", вријеђајући учеснике манифестације на националној основи и узвикујући усташки поздрав "За дом спремни!".

(СРНА)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

Отац Јован: Људи нису имали деце дуго, после молитве овде бог их је удостојио да добију потомство