ЗАМЕНИК ГЛАВНОГ СЕКРЕТАРА У ЗАГРЕБУ: НАТО "дисциплинује" Хрвате
Борис Руге покушава уверити посланике Хрватског сабора да одобре слање војника у мисију у Немачкој.
Фото: ЕПА
У Загреб је дошао Борис Руге, заменик главног секретара НАТО-а како би хрватске посланике у Сабору уверио да Хрватска треба да учествује у мисији за Украјину, али га већина опозицијских посланика бојкотује. На саборску седницу у Загребу био је позван је и начелник Главног стожера Хрватске војске генерал Тихомир Кундид, али његов долазак је спречио шеф државе Зоран Милановић.
Тиме се „лоптање“ између Милановића и Андреја Пленковића наставља, тиме да су сада у политичке игре укључени и високи дужносници НАТО-а, јер Руге је дошао у Загреб на позив премијера. Требао би објаснити посланицима да хрватско „да“ за мисију у Украјини не укључује слање хрватских војника у ту земљу, јер ће се обука обављати у Немачкој. Са друге стране СДП сматра да нема потреба за долазак Ругеа јер у исто време када немају све потребне информације о самој мисији.
„СДП размишља својом главом и као грађанина ме смета да било ко из било које институције долази у хрватски парламент и соли нам памет како би посланици требали размишљати“, каже новоизабрани председник СДП Синиша Хајдаш Дончић. „За нас то није приоритет и мени не требају страни намесници који долазе из Беча, Пеште или Брисела да ми квари здраву памет и подцењује грађане Хрватске“.
Милановић је наредио генералу Кундиду да не долази у Сабор јер председник државе стално тврди да првом оперативном човеку Хрватске војске није место да учествује у расправама о политичким а не војним одлукама. Пленковић због тога оптужује Милановића да је извршио „државни удар“, а све је у функцији предстојећих председничких избора у Хрватској. ХЏ проглашава Милановића „руским Пинокијем“ који има „тачно дефинисани задатак“ и тврди да у корист Владимира Путина настоји Хрватску увучи у сукоб у Украјини. „У том контексту, постаје јасније и зашто играч Кремља Милорад Додик јавно позива да се на председничким изборима гласа за СДП-овог кандидата Милановића, ноторног детуђманизатора“, кажу ветерани ХЏ-а.
Политички аналитичар Жарко Пуховски тврди да је апсурд што је у фокусу одлазак неколико хрватских војника у Немачку, а ништа се не говори о донацији 30 тенкова Украјини. „Нисам стручњак, али мени се то чини пуно директнијим уплитањем у рат“ и цео сукоб око ове теме у Хрватској види само као предизборну тему. Подсећа да је заправо ХЏ добијао новце од Руса, а сада се у јавност на рачун Милановића пласирају тезе о шпијунима, плаћеницима или „корисним будалама“.
Препоручујемо
Најновија дешавања на Блиском истоку: ИРЦГ прети Американцима, Трамп поново поразио Иран; Хегсет о делфинима-камиказамна
05. 05. 2026. у 08:03 >> 21:14
Још један непријатељски корак Лондона: Британија распирује пламен украјинског сукоба
05. 05. 2026. у 20:22
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Кардиохирург упозорио: Ова храна гора је за ваше здравље од пушења и скраћује вам живот"
КАРДИОВАСКУЛАРНИ хирург са више од 25 година искуства, који је и сам преживео срчани удар, издао је озбиљно упозорење о свакодневним намирницама. Истиче како је ултрапрерађена храна један од водећих узрока преурањене смрти, опаснија чак и од дувана.
05. 05. 2026. у 14:46
Коментари (0)