КАПИТАЛАЦ ОД 300 КИЛОГРАМА: Пун месец, највећа слатководна риба на свету, уловљена у реци Меконг (ФОТО/ВИДЕО)
НЕ постоји званична евиденција или база података о највећим слатководним рибама на свету.
Фото: Принтскрин
Река Меконг је богата биодиверзитетом, али прекомерни риболов, бране и загађење угрожавају крхки екосистем. Река тече са Тибетанске висоравни кроз Кину, Мјанмар, Тајланд, Лаос, Камбоџу и Вијетнам.
- За 20 година истраживања џиновских риба у рекама и језерима на шест континената, ово је највећа слатководна риба која је до сада уловљена у свету - истакао је Зеб Хоган, биолог који води „Чуда Меконга”.
- Проналажење слатководне раже је редак позитиван знак наде, поготово зато што се догодила у Меконгу, реци која се тренутно суочава са многим изазовима - додао је др Хоган, који је и професор на Универзитету Неваде.
Пројекат очувања врста сарађује са Управом за рибарство Камбоџе на успостављању мреже рибара који – уколико улове џиновску или угрожену рибу – одмах обавештавају истраживаче.
Локални рибар на острву Ко Преа, током ноћи 13. јуна уловио је велику ражу, дугу 3,98 м, ширине 2,2 метра, и одмах обавестио научнике. Ража је обележена акустичном ознаком и поново враћена у реку.
- Уловљена ража је доказ да свет природе још може да донесе нова и изузетна открића и да су многа највећа водена бића и даље веома недовољно проучена - истакао је професор Хоган.
Џиновска слатководна ража је угрожена врста. Ово је друга џиновска ража коју је тим прегледао.
- Када се пронађу рекордне рибе, то значи да је водено окружење и даље релативно здраво. Ово је у супротности са оним што смо видели на местима као што је река Јангце, где су научници пријавили изумирање неких врста риба - напоменуо је професор Хоган.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)